Niesamowite oczy pająków-koni

Zadziwiające глаза пауков-скакунов

Według nowych badań pole widzenia ośmiokiego konia pająka wynosi prawie 360 ​​stopni. Naukowcy odkryli, że te “wszechwidzące pająki” doskonale potrafią widzieć człowieka, a także mogą oglądać filmy z naturą.

W tym badaniu próbowano opisać, jak działa każde z ośmiu oczu pająka. Podczas eksperymentów naukowcy odkryli także, że pająki mogą czasami skupiać się na wideo lub ludziach.

“Wiele pająków, takich jak czarna wdowa lub brązowy pająk pustelniczy, próbuje unikać ludzi, a pająki-jeźdźcy często wyglądają na nieustraszonych, – mówi autor badań Elizabeth Jakob. “Wątpię, czy mogą pomylić duże przedmioty, takie jak ludzie i ofiary, ale zdecydowanie wykazują zainteresowanie tym, czy niebezpieczeństwo pochodzi od ciebie”.

“Jeśli zaczniesz ciągnąć nitkę obok pająka, jest bardziej prawdopodobne, że rzucisz się na nią, tak jak ma to miejsce w przypadku kotów atakujących poruszającą się linę”, “Dodał Jacob, profesor z University of Massachusetts, badacz w dziedzinie organizmów i biologii ewolucyjnej.

Niesamowite oczy pająków-koni


Powiedziała, że ​​w sieci jest wiele dezinformacji, że ukąszenie tych pająków jest ponoć niebezpieczne dla ludzi. Stworzenia te rzadko gryzą człowieka, ale nawet jeśli tak się stanie, wysiadasz z lekkim strachiem i małą czerwoną plamką na skórze, która szybko przechodzi.

W trakcie eksperymentu Jacob i jej koledzy pokazali pająki (łac. Salticidae) klipów wideo i przeprowadził serię testów, aby lepiej zrozumieć, jak działa system wizualny tych stworzeń. Niektóre pająki mają tylko 2 oczy, ale pająki mają cztery pary oczu!

Niesamowite oczy pająków-koni


Dwa główne oczy patrzą prosto. “Jeśli spojrzysz na pająka z przodu, zobaczysz dwa duże, główne oczy, które będą na ciebie patrzeć, – powiedział Jakub. – Te oczy mają bardzo niezwykłą strukturę. Mają duże stałe soczewki i małą siatkówkę w kształcie bumerangu, która zapewnia obrazy o wysokiej rozdzielczości i pozwala pająkowi widzieć zarówno kolory, jak i ultrafioletowe obrazy “.

  10 niezwykłych pająków

Siatkówka każdego z głównych oczu znajduje się na odwrotnej stronie długiej ruchomej rurki wewnątrz głowy pająka. Pająk może przesuwać te rurki, aby skanować wszystko dookoła. Ktoś z badaczy powiedział, że jest jak pająk patrzący na sąsiedztwo z latarką.

Niesamowite oczy pająków-koni


Pozostałe trzy pary oczu nazywane są oczami wtórnymi lub wtórnymi. Doskonale widzą i mogą wyraźnie rozróżniać ruchy. Spośród nich jedna para jest skierowana do przodu i na boki. Kolejna para jest bardzo malutka i też wygląda na boki. Ostatnia para znajduje się po bokach iz tyłu głowy pająka.

Konie pająków mają nie tylko doskonały wzrok, wolą pozostać w grupach i wydają się bardzo ciekawe z powodu osoby i wszystkiego, co ją otacza.

“Jeśli pająk patrzy na ciebie, możesz z pewnością stwierdzić, że będzie to koń pająk”, – powiedział Jakub. Te pająki reagują na swoje odbicie w lustrze i mogą nawet oglądać rolki przedstawiające owady.

Niesamowite oczy pająków-koni


Jeśli pająki pokaże film z ruchomym krykietem, zaatakuje ekran. Na wolności pająki ścigają zdobycz w podobny sposób, w jaki koty robią, gdy zauważą poruszającą się mysz – podążają za nią ostrożnie, czekając na odpowiedni moment do ataku.

Jacob i jej współpracownicy planują stworzyć specjalne urządzenie – ay-tracker, Umożliwia śledzenie ruchu głównej pary oczu pająka podczas badania obiektów. Pomoże to naukowcom spojrzeć na świat oczami pająków i zajrzeć do ich mózgów, czego wcześniej nie można było zrobić.