10 niezwykłych pająków

10 необычных пауков

Uwaga, proszę! Jeśli boisz się pająków, możesz nie chcieć uczyć się tej listy, ale w tym przypadku nie bój się, ponieważ odkryjesz, że te stworzenia są bardziej zaskakujące niż niesamowite.

Pająki nigdy nie przestaje zadziwiać, są najczęstszymi drapieżników na świecie, co więcej, one dostosować się do niemal każdej możliwej siedliska, z wyjątkiem morza, które doprowadziły do ​​powstania licznych gatunków, z których wiele pozostaje nieznany nauce.


Ten pająk ma jedno z najbardziej skutecznych przebrań wśród wszystkich zwierząt, jego ciało pokryte jest brodawkami, które przypominają odchody ptaków. Często te brodawki wytwarzają małe białe cząstki, które pokrywają ciało pająka i przypominają ptasie odchody. I bez względu na to, jakie to niesamowite, to nawet pachnie.

10 niezwykłych pająków


Ten kamuflaż ma podwójną funkcję: pomaga pająka spojrzeć nieapetycznie zdobycz dla większości zwierząt (zwłaszcza same ptaki), a także służy jako przynęta dla małych owadów preferując odchody, które są jego ulubionym łupem. Te pająki żyją w Azji, można je znaleźć w Indonezji, Japonii i innych krajach.

9. Pająk – bicz

Pająk żyje w Australii, jego długie i cienkie ciało wygląda jak wąż, stąd nazwa gatunku colubrinus, co oznacza “wąż”. Jego niezwykły wygląd jest również przykładem kamuflażu. Będąc podobną do małej różdżki złapanej w sieć, unika uwagi większości drapieżników i łatwiej jest zdobyć jej ofiarę.

10 niezwykłych pająków


Spider-whip należy do tej samej rodziny, co niebezpieczne pająki – czarne wdowy. Nie wiadomo, jak potężna trucizna czai się w tym pająku, ale zazwyczaj mówi się o niej jako o bardzo nieszkodliwym ze względu na swoją krzywdzącą naturę i krótkie kły.

Pająk został nazwany tak ze względu na niezwykły brzuch samicy, który kończy się “ogonem” podobnym do skorpiona. Kiedy pająk czuje się zagrożony, skręca ogonem w kształcie łuku podobnego do skorpiona. Tylko samice posiadają taki ogon, samce wyglądają jak zwykłe pająki, a są o wiele mniejsze.

10 niezwykłych pająków


Te stworzenia żyją w Australii i są absolutnie nieszkodliwe. Często żyją w koloniach, chociaż każda samica pająka buduje własne sieci i nie ryzykuje ubieganiem się o terytorium innych kobiet..

7. Bagheera Kipling

Ten pająk został nazwany tak na cześć Bagheera, czarnej pantery z bajki Mowgli autorstwa Rudyarda Kiplinga. Wydawać by się mogło, że pająk otrzymał tę nazwę ze względu na zręczność pantery, która jest typowa dla prawie wszystkich pająków skokowych. Niemniej jednak, w czasie, gdy prawie wszystkie znane pająki są “drapieżnymi zwojami”, Bagheera jest prawie kompletnym wegetarianinem, ponieważ odżywia się wyłącznie pąkami akacjowymi i nektarem.

10 niezwykłych pająków


Używa swojej własnej sprytu, aby chronić się przed agresywnymi mrówkami, które chronią akację przed innymi zwierzętami. Czasami Bagheera zjada larwy mrówek, a czasami, gdy jest bardzo głodny, może również jeść drugiego, takiego jak on. Dziwne, jak może się wydawać, “Księga dżungli” opisuje moment, w którym Bagheera mówi, że podczas niedoboru żywności ma nadzieję stać się wegetarianką.

6. Spider jest zabójcą

Mieszkając na Madagaskarze oraz w niektórych częściach Afryki i Australii, długie szyje tych dziwacznych drapieżników są zaprojektowane tak, by wspierać ich szczęki, co jest bardzo ważne. Żywią się tylko innymi pająkami, stąd ich nazwa.

10 niezwykłych pająków


Pomimo ogromnego wyglądu i nazwy, są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi. Warto zauważyć, że te pająki żyją na Ziemi od czasów dinozaurów. Być może z tego powodu ich gatunek jest nam tak obcy.

5. Pająk wodny

Jest to jedyny w pełni pająk wodny na świecie. Można go znaleźć w najróżniejszych częściach świata, od Europy po Azję, od Wielkiej Brytanii po Syberię, żyją w stawach, wolno płynących strumieniach wody i małych jeziorach. Ponieważ nie można się tlen bezpośrednio z wodą, konstrukty pająk jedwabiu za pomocą bańki napełnia się powietrzem, która to wykonuje się w sobie (przechwytuje pęcherzyków powietrza włosów, który obejmuje wszystkie jego ciała i kończyn).

10 niezwykłych pająków


Po uformowaniu się bańki, staje się ona w kształcie dzwonu i świeci srebrem, stąd jego nazwa (Argyroneta oznacza “czyste srebro”). Pająk spędza większość czasu w swoim dzwonie i pozostawia go tylko po to, aby uzupełnić zapasy tlenu. Ten pająk żeruje na bezkręgowcach wodnych, w tym wodomierzach i różnych larwach, a także poluje na kijanki i czasami na małe ryby.

Rogate pająki to rodzaj, który obejmuje 70 znanych gatunków, z których wiele jeszcze nie zostało odkrytych. Są znalezione na całym świecie i są całkowicie nieszkodliwe, pomimo ich strasznego wyglądu, rogów i cierni, które odstraszają ptaki.

10 niezwykłych pająków


Pająki te znane są również z obecności małych “flag” z jedwabiu, które zakrywają krawędzie ich ciał. Flagi te sprawiają, że sieć pająka jest bardziej widoczna dla małych ptaków, co je powstrzymuje. Często można je znaleźć w ogrodach i w pobliżu domów.

3. Pająk pawi

Kolejny australijski wygląd. Jego imię zostało odebrane ze względu na jaskrawą kolorystykę brzuszków męskich osobników. Podobnie jak paw, samiec “podnosi” tę klapę jako kolorowy fan i wykorzystuje ją, by przyciągać uwagę kobiet, które mają bardzo dobry wzrok, jak większość skaczących pająków. Co więcej, pająk unosi się do jego tylnych nóg i zaczyna odbijać się, by uzyskać bardziej dramatyczny efekt. Innym podobieństwem do pawia jest to, że samce często opiekują się kilkoma samicami w tym samym czasie.

10 niezwykłych pająków


Do niedawna sądzono, że mężczyzna paw pająk może „ślizgać” się w powietrzu, ale teraz okazało się, że rozpuszczają się podczas skoków kolorowe łaty że podczas skoków do zwiększenia amplitudy, dlatego wydaje się, że on leci. Dzisiaj naukowcy rozumieją, że klapy – klapy są używane do celów demonstracyjnych, ale to nie czyni pająka mniej niesamowitym.

2. Mrówka pająk – skoczek

Ten pająk jest niesamowitym przykładem mimikry, gdy żywa istota odstrasza potencjalnych drapieżników, maskując pod niebezpieczniejszą istotą innego gatunku. W tym przypadku mówimy o pająku, który wygląda jak mrówka, którego ukąszenie jest bardzo bolesne, ponadto produkuje dwie substancje chemiczne, które zwiększają ból po ukąszeniu. Te mrówki są bardzo agresywne, a konsekwencje ich ukąszenia będą ci towarzyszyć przez kilka dni po kłopotach. Wiele ptaków, gadów i płazów stara się unikać tych mrówek.

10 niezwykłych pająków


Z drugiej strony, ten pająk jest nieszkodliwa, ale jego wygląd jest przerażający dla tych zwierząt, którzy są zaznajomieni z mrówki, bo jego głowy i klatki piersiowej, a także dwie czarne plamy na oczach imitujących mrówkę jest bardzo podobny do tego owada. Jego przednie kończyny symulują “anteny” mrówki, więc pająk wygląda tak, jakby miał tylko sześć nóg, takich jak mrówka.

  Niesamowite oczy pająków-koni

Ten typ pająk znajduje się tylko w Indiach, Chinach i Azji Południowo-Wschodniej, ale nie jest to jedyna żywa istota naśladować mrówki, wiele innych gatunków żyje w tropikach i przedstawiają różne gatunki agresywnych mrówek.

1. Pająk z radosną buzią

Bez żartów. To prawdziwe zwierzę, ściśle związane z pająkiem “Czarna Wdowa”, które można spotkać w tropikalnych lasach na Hawajach. Chociaż nie było informacji, że może to być niebezpieczne dla ludzi.

10 niezwykłych pająków


Dziwne wzory na żółtym brzuchu pająka często przyjmują formę uśmiechniętej twarzy, chociaż u niektórych osób oznaczanie jest mniej oczywiste lub nawet całkowicie nieobecne. Niektóre pająki tego gatunku czasami mają ponurą twarz, a nawet krzykliwe.

Chociaż nie jest to jedyny pająk z oznaczeniami przypominającymi twarz, to z pewnością jest najciekawszy. Niestety, ten pająk jest zagrożony wyginięciem z powodu ograniczonego zasięgu i ze względu na zmniejszenie naturalnych siedlisk.