Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach | jocelynkelley.com

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach

Zadziwiające памятники архитектуры, высеченные в скалах

Jeśli chodzi o piękne budynki i pomniki, wykute w kamieniu, umysł natychmiast dociera do starożytnego miasta Petra, położonego na terytorium współczesnej Jordanii. Jednak na świecie istnieje ogromna liczba pięknych dzieł wykutych bezpośrednio w skałach. Miasto Petra nie jest jedynym kamiennym miastem skalnym.

Sugerujemy zapoznanie się z niesamowitymi tworami człowieka i niesamowitą pracą na kamieniu. Na pewno chcesz zobaczyć te miejsca na żywo.


Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Bandelier to ocalałe domy rdzennej ludności Ameryki pueblo, które zostały wyryte w skałach. Narodowy zabytek obejmuje cały kompleks budynków, a także muzea, w których prezentowane są przedmioty codziennego życia mieszkańców. Odwiedzający kompleks mogą zobaczyć domy starożytnej pueblo, uroczyste budynki i sztuki rockowej.

2) Rocky Palace w Mesa Verde, Kolorado, USA

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Park Narodowy Mesa Verde znajduje się w południowo-zachodniej części USA w Kolorado. To ogromne miejsce jest wypełnione domami i wioskami tych samych starożytnych mieszkańców Ameryki Północnej - plemienia Pueblo. Pod koniec lat 90. XIX w. Mieszkańcy tych miejsc zaczęli budować swoje skaliste mieszkania. Najbardziej znanym z tych budynków jest Rock Palace, którego budowniczowie wykorzystali już istniejące jaskinie, które pogłębiły, aby rozszerzyć przestrzeń.

3) Skaliste osiedla Hila w stanie Nowy Meksyk w USA

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Mieszkania wykute w skałach Nowego Meksyku przypominają budynki Mesa Verde, ponieważ ich budowniczowie wykorzystali istniejące jaskinie, rozszerzając je i czyniąc wygodniejszym. W tych domach żyli przedstawiciele kultury Mogolon w latach 1275-1300 ne. Dlaczego mieszkańcy opuszczają swoje domy pozostają tajemnicą. W skalnych domostwach znajduje się 46 pokoi, w których według archeologów może być około 15 rodzin.

4) Groby Lycian, Turcja

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Licyjskie grobowce w pobliżu tureckiego miasta Dalyan to kompleks nagrobków wyrzeźbionych w skałach. Te grobowce zostały stworzone przez Lycians, sojuszników Trojanów w wojnie trojańskiej, mieszkańców starożytnego stanu Lycia. W ciągu długich lat historii zostały podbite przez jednego lub drugiego ludu, a w końcu większość z nich musiała opuścić te terytoria i przenieść się do Grecji po wojnie grecko-tureckiej. W Turcji zachowały się ruiny starożytnych miast Licyjskich, które warto odwiedzić wszystkich miłośników starożytności.

5) Lalibela, Etiopia

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Lalibela to miasto na północnym wschodzie Etiopii, które słynie z niesamowitych kościołów wykutych w solidnych skałach. To miasto jest uważane za najświętsze miejsce w kraju dla chrześcijan. Uważa się, że kościoły zbudowano na bazie budynków jerozolimskich, dlatego naukowcy uważają, że pochodzą one z XII wieku. W sumie w mieście znajduje się 13 kościołów, które czerpią wodę ze znajdujących się w pobliżu studni artezyjskich.

6) Świątynie Abu Simbel w Egipcie

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


W 13 wieku pne faraon Ramzes II nakazał rzeźbienie świątyń w skale Abu Simbel na cześć samego siebie i jego żony. W 1968 r., Zapora Aswan zagroziła powodziom unikalnym zabytkom, więc postanowiono przenieść je tak, aby nie zostały skrzywdzone i zachowane dla następnych pokoleń. Operacja przeniesienia świątyń Abu Simbel jest jedną z największych operacji inżynieryjnych i archeologicznych. Abu Simbel pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Egipcie.

7) Petra, Jordania

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Miasto Petra zostało założone ok. 312 rpne przez mieszkańców królestwa Nabatejczyków. To miasto jest wykute w skałach. Oprócz niesamowitej rzeźby w kamieniu, starożytni Nabatejczycy nauczyli się także zbierać wodę i instalowali system zbiorników wodnych, który również został wykuty w skale i pozwolił im istnieć w niesamowicie suchym klimacie. Najbardziej uderzającym budynkiem miasta jest El-Hazne, świątynia Nabatejczyków, która jednak zapożyczyła architekturę od starożytnych Greków.

8) Longmen, Chiny

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Kompleks świątyń jaskiniowych Longmenów chronił dziesiątki tysięcy (według niektórych szacunków sto tysięcy) posągów Buddy i jego wyznawców. Te pomniki są wyryte w skałach gór Xiangshan i Longmen w Chinach. Pierwsza figura została wykuta w okresie między 400 a 1100 lat naszej ery. Dzieło to zostało stworzone z pieniędzy zamożnych rodzin, cesarza i grup religijnych. Posągi naprawdę zadziwiają wyobraźnię, a przedstawiciele UNESCO nazywają ich "wybitnym wyrazem ludzkiej artystycznej kreatywności".

9) Ajanta, Indie

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Kompleks świątynno-klasztorny Ajanta znajduje się w indyjskim stanie Maharashtra i zawiera około 30 posągów buddyjskich wykutych w skałach. Kompleks ten wyróżnia się dużą liczbą pięknych rysunków na ścianach, będąc doskonałym przykładem indyjskiej sztuki. Obrazy i świątynie pochodzą z III-VII wieku naszej ery.

10) Ellora, Indie

Niesamowite zabytki architektury wykute w skałach


Ellora - wioska w Indiach z pięknymi świątyniami jaskiń, ozdobiona niesamowitymi rzeźbami i płaskorzeźbami, piękno przyćmione jest przez wiele innych świątyń jaskiniowych i skalnych. Świątynie budowane są w oparciu o tradycje hinduskie, buddyjskie i dżinistyczne w 6-9 wieku naszej ery. Każda jaskinia ma cechy, w tym niesamowite rzeźby skalne, z których niektóre można dziś zobaczyć.

Ссылка на основную публикацию
2019