Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków | jocelynkelley.com

Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków

Niesamowite технологии прошлого: роботы наших предков

Często wierzymy, że roboty są osiągnięciem naszej epoki - era wysokiej technologii, ale niewiele osób wie, że w odległej przeszłości produkowali niesamowite mechaniczne zabawki i maszyny. Niesamowity robot w postaci gąsienicy, sprzedany na aukcji w 2010 roku, jest dowodem na to, że pomysłowi wynalazcy XIX wieku tworzyli własne zabawki robota, które zadziwiają nawet dziś.

Ta oryginalna gąsienica jest tworzona z wysokiej jakości złota i ozdobione kamieniami szlachetnymi. To wyjaśnia, że ​​nasi przodkowie stworzyli te produkty bardziej z estetycznego punktu widzenia niż z funkcjonalnego.

Trudno w to uwierzyć, ale ten niesamowity mechaniczny robot przed nadejściem ery energii elektrycznej na początku wieku przedostatniego. Autorem tego jest szwajcarski zegarmistrz Henry Meillarde, który zamierzał ją sprzedać bogatym chińskim arystokratom.

Nazwano robota "Gąsienica etiopska", kiedy Meillarde i jego partner, legendarny zegarmistrz Jacques Droz zorganizowali wystawę pokazującą swoją kolekcję miniaturowych zabawek jubilerskich w Londynie. Ta kolekcja bardzo zaskoczyła publiczność.

Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków

Obecnie znanych jest tylko sześć robotów stworzonych przez Mayllarda, z których pięć znajduje się w kolekcjach biżuterii w Europie, jedna z nich w Europie. Muzeum Pateka-Philippe, i jeszcze dwa w Sandoza.

O Henry Meillard nie jest tak znany. Urodził się w 1745 w Szwajcarii i był mistrzem w dziedzinie zegarmistrzostwa w Londynie, robił zegarki i inne mechanizmy, w tym różne roboty. Wśród nich były specjalne roboty - automaty, Mechaniczne zabawki maszynowe, które można pisać po francusku i angielsku.

Ruchy automatów, którzy również umieli rysować obrazy, zostały oparte zasady mechaniki klasycznej. Kiedy jeden taki robot został przedstawiony w Instytut Franklina w Filadelfii w 1928 roku nikt nie wiedział dokładnie, skąd pochodzi i kim jest jego autor. Jednak po uruchomieniu automatu, sam "poinformował", kto go stworzył, pisząc nazwisko Mayllarde.

Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków

Gąsienica z Etiopii została sprzedana bogaczu z Azji na aukcji w Genewie w 2010 roku za 415 tysięcy dolarów. Składa się z 11 połączonych ze sobą segmentów, które są oddzielone pierścieniami pereł. Produkt jest również pokryty przezroczystą czerwoną emalią i ozdobione klejnotami w złotej oprawie, wśród nich rubiny, turkus, diamenty i szmaragdy. Dolna część zabawki pokryta jest czarną emalią i złoceniami.

Jeśli uruchomisz gąsienicę, zacznie ona poruszać się dość realistycznie po płaskiej powierzchni, przesuwając grzbiet i przednią część w górę iw dół, symulowanie ruchów żywych gąsienic za pomocą pozłacanych kół zębatych.

Interesujące fakty o robotach z przeszłości

Pragnienie ożywienia nieożywionych form życia wciąż prześladowało ludzi w skrajnym starożytności. Rzemieślnicy Starożytny Egipt, Grecja i Rzym starał się tworzyć żywe drewniane posągi, używając ukrytych dźwigni.

Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków

Fontanna w postaci pawia-robota. Wizerunek XIII-wiecznego wschodniego wynalazcy al-Dżazari

W 16 wieku w Europie były mechaniczne zegarki z ruchomymi figurami, które ożywiały się co godzinę. W roku 1509 Leonardo da Vinci stworzył mechanicznego lwa, który przeszedł przez halę i umieścił kwiat irysa u stóp króla Francji Louis XII. Dzięki ocalałym szkicom i opisom naocznych świadków udało się odtworzyć ten cud techniki:

Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków

Leo da Vinci, odtworzony w naszych czasach przez Muzeum Francuskie

Automaty

Pojawiły się automaty lub automaty w 17 i 18 wieku i zostały wykonane dla rodziny królewskiej przez zegarmistrzów. Lalki wykonywały różne "zaprogramowane" działania: grały na instrumentach muzycznych, rysowały, pisały zwroty w różnych językach.

Automaton "Piszący chłopiec" Jacques Droz 1774 rok spadł do naszych dni:

Automatami były zasadniczo proste komputery, które zostały zaprogramowane do wykonywania zadań.

Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków
Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków

Jajka Faberge z niespodziankami

Najsławniejszy jubiler Carl Faberge (1846-1920) stworzyli, oprócz biżuterii, zabawki mechaniczne - jajka z niespodziankami, które ludzie królewscy dali swoim bliskim na święta.

Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków

Produkcja każdego jajka mogła trwać dłużej niż rok, chociaż Faberge zwykle nie pracowała sama

Tiger Tipu

Jednym z ciekawszych przykładów mechanicznych zabawek z XVIII wieku jest zabawka Tiger Tipu, stworzona dla władcy Księstwo Mysore (Indie) Tipu Sultan. Zabawka przedstawia tygrysa, który atakuje brytyjskiego żołnierza i demonstruje nienawiść Hindusów do wroga. W roku 1799 Brytyjczycy odkryli zabawkę w pałacu i zabrali ją do Londynu, gdzie jest jeszcze. Ciało tygrysa jest ukryte małe organy z 18 kluczami, a ręka żołnierza może się poruszyć.

Niesamowite technologie przeszłości: roboty naszych przodków

Może się wydawać, że jest to mała zabawka na stole, ale w rzeczywistości jest prawie w całości

Ссылка на основную публикацию
2019