Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach

Top 10 животных, предпочитающих жить на деревьях

Zwierzęta leśne, zwłaszcza w obszarach tropikalnych, często wspinają się na wysokie drzewa, aby ukryć się przed drapieżnikami, a niektórzy wolą pozostać na szczycie swojego życia. Chodzi o ssaki, ptaki i owady, które nie przedstawiają życia bez drzew.


Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Największe i być może najbardziej inteligentne zwierzę żyjące na drzewach, orangutanie, można słusznie nazwać “król drzew”. Orangutany spędzają prawie cały czas na drzewach, gdzie jedzą, śpią, rozmnażają się i hodują swoje potomstwo. Samice rodzą młode w gniazdach zbudowanych na drzewie, a następnie młode przytulają się do matki i przenoszą się z niej z jednego drzewa na drugie w poszukiwaniu jedzenia. Długie ramiona orangutanów mogą sięgać do 2 metrów długości, a potężne, przypominające dłonie nóżki pozwalają im mocno trzymać się gałęzi, gdy poruszają ciężkimi ciałami. Ich kończyny są bardzo ruchliwe, a stawy nadgarstków, miednicy i ramion poruszają się lepiej niż stawy innych małp. Dają dodatkową łaskę, mobilność i szybkość, więc orangutany wspinają się na drzewa lepiej niż ktokolwiek inny.

2) Koala

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Koale zajmują drugie miejsce na tej liście ze względu na to, że są najbardziej uroczymi i atrakcyjnymi zwierzętami, które wolą żyć na drzewie. Prawie całe życie koali idzie na drzewo i na drzewo niektórych gatunków eukaliptusa, którego liście żywią się tymi zwierzętami. Każde zwierzę ma swoje własne drzewo, ponieważ prowadzi samotne życie. Tylko podczas kojarzenia koali wspina się na drzewo sąsiadów. Koale wysiadają z drzew tylko wtedy, gdy muszą przenieść się na inne drzewo. Koala ma bardzo specyficzną dietę. Jedzą tylko liście niektórych rodzajów eukaliptusa, które pachną jak kaszel. Około 18 godzin dziennie koale są utrzymywane w stanie pasywnym – śpią lub odpoczywają.

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Masz szansę kiedykolwiek zobaczyć żabę w swoim życiu, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów tych płazów w różnych częściach świata. Ze względu na swoje potężne kończyny, żaby łatwo skaczą z gałęzi do gałęzi, a lepkie przyssawki na nogach pomagają przylgnąć do drzew i wspiąć się na pionowe powierzchnie. Zazwyczaj pojawianie się żab pozwala im łączyć się z otoczeniem. Gatunki tropikalne mogą być jaskrawymi kolorami, a strefy umiarkowane są brązowe. Wiele gatunków tych żab może zmieniać kolory w odpowiedzi na zmiany środowiska.

4) Kangur z drewna

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Wielu wierzy, że kangury nie wiedzą, jak wspiąć się na drzewa, ale istnieje gatunek tych ssaków, który woli prowadzić “leśny styl życia”. Zwierzęta te czasami schodzą z drzew w poszukiwaniu pożywienia lub przenoszą się na inne drzewo. W przeciwieństwie do krewnych lądowych, drzewa kangury mają dobrze rozwinięte pazury, które pomagają im wspiąć się na drzewa. Ich długie ogony nie nadają się do chwytania, ale pomagają utrzymać równowagę podczas poruszania się po drzewach. Ponadto, drzewa kangury mogą samodzielnie poruszać tylnymi nogami, co daje im większą mobilność, gdy przemieszczają się z jednej gałęzi do drugiej.

5) Dzięcioł

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Dzięcioły są nazywane “drwale”, którzy pilnie wywiercają dziury w drzewach w poszukiwaniu smacznych mrówek lub termitów, chowając się pod korą lub w bagażniku. Bardzo rozpowszechniony gatunek dzięciołów północnoamerykańskich, czubaty żółty (na zdjęciu), może niszczyć duże drzewa. Większość dzięciołów doskonale przystosowała się do życia na szczytach drzew. Ich nogi pozwalają ci trzymać się mocno pionowych pni i wspiąć się na nich, mocne dzioby i szyja pozwalają ci robić głębokie dziury w drewnie, a ostre pióra ogona pomagają utrzymać równowagę podczas operacji.

6) Małpa pajęczaków

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Pajęczaki to prawdziwi akrobaci powietrzni, którzy po mistrzowsku poruszają się po gałęziach drzew, lecąc z jednego drzewa na drugie, trzymając się gałęzi długimi ramionami i upartymi ogonami. Ogon owija się wokół gałęzi, jest wystarczająco silny, by utrzymać matkę razem z dzieckiem. Większość małp nie doświadcza żadnych specjalnych problemów, zawieszonych na ogonie od dłuższego czasu. Ciała małp są również dobrze przystosowane do tego “akrobatycznego” sposobu życia: ciało małpy jest cienkie, a dłonie działają jak “haczyki”, które pomagają narysować gałęzie z owocami z bliskiej odległości. Małpy pająkowe znajdują się w prawie wszystkich częściach Ameryki Południowej, a także w południowym Meksyku.

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Sherstokrylov czasami błędnie nazywał się “lotnymi lemurami”. Te zwierzęta nie są lemurami i nie potrafią latać w pełnym tego słowa znaczeniu. Podobnie jak wiele lemurów, ssaki te doskonale przystosowały się do życia na drzewach. Wygląda na to, że mają skrzydła, ale po dokładnym zbadaniu widać, że “skrzydła” to skórzana tkanina, która rozpościera się jak skrzydła, przeskakując wełnę z jednego drzewa na drugie, umożliwiając im pokonywanie stosunkowo dużych odległości w powietrzu. – do 100-140 metrów. Interesujące jest to, że zwierzęta te praktycznie nie zmniejszają wysokości podczas skoku i planowania za pomocą swoich membran. Jest to bardzo wygodne, ponieważ wilki nie wspinają się na drzewa bardzo dobrze: niezręcznie przesuwają się z gałęzi do gałęzi za pomocą swoich łapek bez kciuków.

8) Sowa zauważył

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Sowy tego gatunku łaciasta sowa – duże i bezgłośne drapieżniki. Ze względu na ostry wzrok i specjalny słuch, te sowy pędzą w milczeniu do ofiary i mocno chwytają ją swymi wytrwałymi łapami. Te ptaki dobrze przystosowały się do życia na drzewach. Polują głównie na te same gatunki, które żyją na drzewach, na przykład białko lub płazy. Zamiast kłopotać się budowaniem gniazd, sowy wolą wspinać się w zagłębienie, lub zabierać gniazda porzucone przez inne ptaki. Podobnie jak inne sowy, nakrapiana sowa prowadzi nocny tryb życia, trudno ją zobaczyć, ale słyszysz jej krzyki.

9) Wood Python

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Podobnie jak inni członkowie rodziny pytonów, zielony pysk pytona doskonale przystosował się do życia na drzewach dzięki swemu mocnemu i wytrwałemu ogonowi. Ogon pozwala ci mocno trzymać gałęzie, podczas gdy pyton szuka pożywienia na niższym poziomie lasu. Python ma cienki pień i jasnozielony kolor, który pozwala mu dobrze chować się w dżungli Nowej Gwinei, kilku wyspach Indonezji i północnej Australii, gdzie żyje ten gatunek. Jeśli znajdziesz się w tych miejscach, będziesz mógł zobaczyć na drzewach zwinięte zwłoki tej bestii.

Top 10 zwierząt, które wolą żyć w drzewach


Gorbatki – rodzina owadów, których nazwa wzięła się od rozwiniętego pronotum przypominającego garb. Te owady wolą prowadzić drzewo życia. Mają jędrne wypukłości w postaci rogów, haczyków, przegrzebków. Wygląda na to, że owady noszą coś w rodzaju kasku lub ubierają się w zbroję. Taki wygląd zapewnia im dobrą ochronę w lesie. Te struktury są dość solidne i mogą przebić skórę, a nawet pociąć buty. Owady żyją na drzewach, jedząc sok z drzewa i bardzo rzadko schodzą na ziemię. W przypadku niebezpieczeństwa i zbliżając się do nich, mogą odskoczyć, próbując uciec ucieczką.