10 niesamowitych osobliwości natury

10 удивительных странностей природы

Natura jest pełna tajemnic i dziwactw, na szczęście dla nas są niezwykle interesujące. Na poniższej liście znajdziesz jedne z najbardziej niesamowitych zjawisk naturalnych godnych uwagi.


Dziwny fakt: mysz może przejść przez otwór o średnicy zwykłego długopisu.

W lecie myszy żyją na ulicy, ale gdy tylko okno staje się zimne, mają tendencję do utrzymywania ciepła w naszych domach. Ze względu na obecność miękkiej czaszki i możliwość gryzienia, otwór o średnicy od długopisu jest wystarczająco duży, aby mógł całkowicie do niego wpaść. Będąc w środku, obgryzają prawie wszystko, w tym beton, ołów i plastik. Wszystko po to, aby utrzymać dla nich stale rosnące zęby o wymaganej długości.

10 niesamowitych osobliwości natury


Wbrew powszechnej opinii myszy nie lubią sera, ale jedzą od czasu do czasu. Myszy mogą skakać na wysokość 46 centymetrów, mogą pływać i poruszać się w pionie, a także w górę iw dół. Aby chronić swój dom przed myszami, sprawdź wszystkie małe dziury za pomocą długopisu, jeśli wejdzie on do dziury, wtedy myszy mogą przeniknąć do twojego domu.

9. Kwadratowe oczy

Dziwny fakt: w przeciwieństwie do większości stworzeń, kozy mają prostokątne źrenice.

Zawsze sobie wyobrazić uczniów okrągła, bo to jest tak widzimy je częściej (u ludzi), a kozły (jak większość zwierząt kopytnych) „Gniazdo” w oczach poziomych, które odbywają się w stanie rozszerzonym jest prawie w kształcie prostokąta.

10 niesamowitych osobliwości natury


Daje to kozy szansę zobaczenia w promieniu 320 – 340 stopni, co oznacza, że ​​widzą prawie wszystko wokół siebie bez konieczności poruszania głową (ludzie widzą w promieniu 160-210 stopni). W konsekwencji zwierzęta o prostokątnych oczach lepiej widzą w nocy z powodu obecności dużych źrenic, które w ciągu dnia mogą być szczelnie zamknięte, aby ograniczyć dostęp do światła. Co ciekawe, obie ośmiornice mają prostokątne źrenice.

Dziwny fakt: konie nie widzą bezpośrednio przed sobą.

Konie mają bardzo szerokie pole widzenia, ponadto mają największe oczy wśród wszystkich ssaków lądowych i mogą widzieć w promieniu do 350 stopni.

10 niesamowitych osobliwości natury


Ale konie mają dwie białe plamy: pierwsza jest bezpośrednio przed nimi, druga jest bezpośrednio za głową. Widząc szczegóły, konie są całkowicie ślepe na czerwone, a ich wzrok to 20/33 (w porównaniu do idealnego widoku osoby 20/20).

7. Chore szczury

Dziwny fakt: szczury nie mogą zwymiotować.

Szczury nie są w stanie się rozerwać, ponieważ pomiędzy ich dwoma żołądkami znajduje się przegroda, a także z powodu niemożności kontrolowania mięśni przepony, które są niezbędne do tego działania. Ani króliki, ani świnki morskie nie mogą tego robić..

10 niesamowitych osobliwości natury


To powoduje, że szczury są szczególnie podatne na zatrucie. Z powodu tej niemożności, szczury najpierw spróbują jedzenia, aby zobaczyć, czy powoduje to, że czują się źle (nie wiedzą, jak się rozrywa, ale mogą czuć nudności). Jeśli wszystko jest w porządku, zaczynają jeść w całości.

6. Gorilla Gorilla Gorilla

Dziwny fakt: naukowa nazwa goryla – “Gorilla Gorilla Gorilla”.

Przede wszystkim warto zrozumieć, że jest to nazwa naukowa pewnego rodzaju goryla – goryla zachodniego (ten typ jest najczęstszy, to ty, który najprawdopodobniej zobaczysz w zoo).

10 niesamowitych osobliwości natury


Ale z jakiegoś powodu ubogich „goryle” były nazwy dla innych typów, to znaczy, jeśli dany gatunek nie jest „Gorilla gorilla gorilla”, że „gorilla gorilla Diehl”, „goryl Behring Behring”, „goryl Behring graeri” i tak dalej. d.

5. Łabędzie zabójcy

Dziwny fakt: łabędź może złamać rękę mężczyzny.

Następnym razem, gdy chcesz nakarmić piękne łabędzie, a następnie poklepać je po plecach, nie powinieneś tego robić. Łabędzie są niezwykle agresywne, broniąc swoich piskląt i wykorzystują swoje niezwykle potężne skrzydła, aby zwalczyć wszelkie potencjalne zagrożenia, w tym od ludzi.

10 niesamowitych osobliwości natury


Zasięg skrzydeł wynosi prawie 3 metry. W 2001 roku młody człowiek w Irlandii, próbując sprowokować łabędzia, złamał nogę, w następnym roku inna osoba z tego samego powodu pozostała ze złamanymi rękami.

Dziwny fakt: jeśli upuścisz ptasznik, to “pęknie”.

Przede wszystkim warto zauważyć, że jeśli nie jesteś uczulony na truciznę ptasznika, to te pająki są nieszkodliwe dla ludzi, mimo że ich ukąszenie jest dość bolesne. Niektóre pająki ptaszników potrafią “usunąć włosy” z nóg, użądlenia osoby, co również powoduje duży dyskomfort. Teraz wracamy do dziwności.

10 niesamowitych osobliwości natury


W ptaszniku, egzoszkielet (co oznacza znajdowanie go na zewnątrz), jak raki i kraby. Aktualizują swój egzoszkielet ciągle w pozycji leżącej. W takiej chwili jest lepiej trzymać się z dala od nich, ze względu na podatność ich stanu w tym okresie, będą atakować każdego, kto będzie stanowić potencjalne zagrożenie. Z powodu nadmiernej kruchości egzoszkieletu, tarantula, która spadła nawet z niewielkiej wysokości, umiera.

3. Niebezpieczna nakrętka

Dziwny fakt: gałka muszkatołowa jest trująca.

Gałka muszkatołowa – halucynogenne „lek”, który jest regularnie stosowany do aromatyzowania kremem do ciast i ciastek, a także za przygotowanie wielu innych smacznych potraw. Ale jest to także trucizna, która może cię zabić, jeśli jesteś narażony na skutki uboczne w wyniku przyjmowania leków. Pierwsze 2 g gałki muszkatołowej w organizmie bo skutki uboczne, które są możliwe przy użyciu amfetaminy, takich jak: gorączka, nudności, bóle.

10 niesamowitych osobliwości natury


Trafienie 7,5 g gałki muszkatołowej w ciele spowoduje drgawki, a 10 gramów – halucynacje. Jeśli zjesz całą gałkę muszkatołową, może to prowadzić do “psychozy orzechowej orzechowej”, której towarzyszy zamieszanie i poczucie zagłady. Były dwa przypadki śmierci z gałki muszkatołowej (w 1908 i 2001).

2. Zataczające się liście

Dziwny fakt: roślina desmodium może szybko “przenieść” liście nawet przy braku wiatru.

Desmodium – to tropikalna roślina, która rośnie w Azji, który ma unikalną zdolność, aby uścisnąć jego liści (szybko obracać się wokół własnej osi, „kołyszą” w górę iw dół).

10 niesamowitych osobliwości natury


Istnieje kilka innych roślin o podobnych “umiejętnościach” (jak na przykład pułapka Wenus), ale ta roślina jest najbardziej dziwaczna i najmniej znana. Należy zauważyć, że gdy mówi “szybko” w odniesieniu do roślin, nie jest bardzo szybki, ale z pewnością widoczny gołym okiem.

Dziwny fakt: chrząszcz bombardier podczas obrony “strzela” wrzącą cieczą.

Niezwykle skomplikowane w budowie chrząszcza-strzelec ma zdolność zaskakujące i unikalne: potencjalne zagrożenie pędy niesamowitą szybkość wrzącą ciecz chemiczną, która gromadzi się w żołądku.

10 niesamowitych osobliwości natury


Ciecz to połączenie nadtlenku wodoru i hydrochinonu, które łączą się w żołądku pająka i tworzą reakcję chemiczną. Ciecz jest śmiertelna dla małych owadów, a jej kontakt z osobą może być bardzo bolesny.