Rodzaje złamań kości | jocelynkelley.com

Rodzaje złamań kości

Rodzaje переломов костей

Ze względu na dużą liczbę kości w ludzkim ciele, a także biorąc pod uwagę różnorodność przyczyn złamań, istnieje wiele różnych klasyfikacji uszkodzeń kości. Na przykład na podstawie tego, czy złamanie wpłynęło na tkankę skórną, rozróżniać złamania otwarte i zamknięte; w zależności od ciężkości zmiany, rozróżniaj pełne złamania od przemieszczenia i bez przemieszczenia, niepełne złamania i tak dalej. Jednak najbardziej kompletny obraz zawiera obszerną klasyfikację złamań, która jest przeprowadzana w formie, kierunku obrażeń i złożoności urazów, biorąc pod uwagę inne kryteria.


Łamanie

Pęknięcie, które jest również nazywane złamaniem według rodzaju zielonej gałęzi lub niepełnym złamaniem, to pojawienie się na kości małej i cienkiej szczeliny. W rzeczywistości mówimy o złamaniach poprzecznych i podłużnych, które najczęściej występują u dzieci ze względu na stosunkowo dużą elastyczność ich kości.

Rozdrobnione złamanie

W przypadku złamania fragmentacji (fragmentacji lub złamania) kość jest fragmentowana na małe kawałki. Ten rodzaj uszkodzenia kości jest jednym z najbardziej złożonych złamań, które goją się bardzo powoli.

Proste złamanie

Z powodu złamania, które jest również nazywane złamaniem zamkniętym, złamana kość nie uszkadza skóry.

Złożone złamanie

Przy złożonym złamaniu (które nazywa się złamaniem otwartym), złamana kość uszkadza integralność skóry, a obszar złamania komunikuje się ze środowiskiem zewnętrznym. W przypadku tego typu złamania ryzyko infekcji jest wyższe niż w przypadku wielu innych uszkodzeń kości.

Patologiczne złamanie

Mówiąc o patologicznym złamaniu, mamy na myśli, że przyczyną uszkodzenia była utrata kości z powodu obecności jakiejkolwiek choroby (np. Osteoporozy lub raka). Aby taka przerwa, zwykle zajmuje dużo mniej pracy niż wtedy, gdy nie ma choroby i zdrowych kości.

Złamanie przełomu

Jak wiadomo, muskulatura osoby jest bezpiecznie przytwierdzona do kości za pomocą ścięgien, które są specjalny rodzaj tkanki łącznej. Przy oderwanych złamaniach silne skurcze mięśni mogą dosłownie oderwać ścięgna od ich przodostopia, co może prowadzić do zerwania fragmentów kości. Ten rodzaj złamania jest najczęstszy w okolicy kolana i barku. Szczelinowanie w separacji uważane jest za bardziej powszechne wśród dzieci w dzieciństwie niż w populacji osób dorosłych. U dorosłych więzadła i ścięgna są uszkodzone, podczas gdy u dzieci kości nie mogą stać przed przyczepioną do nich tkanką miękką. Jeśli mówimy o najsłabszej części szkieletu dziecka, pod warunkiem tego rodzaju złamania, to jest to tak zwana płytka wzrostu (znajduje się na końcu obszaru kostnego, który rośnie najbardziej aktywnie). To właśnie w tym obszarze więzadła i ścięgna u dzieci są w stanie poddać się tak silnemu napięciu, że złamanie płytki wzrostu.

Złamanie kompresji

Złamanie kompresji występuje w wyniku tego, że dwie kości wywierają na siebie obciążenie. Ten rodzaj złamania jest podatny przede wszystkim na kości kręgosłupa, składające się z oddzielnych kręgów. Największe ryzyko takich złamań mają osoby starsze cierpiące na osteoporozę.

Zmęczenie złamaniem

Złamanie zmęczeniowe, które jest również nazywane włochatą szczeliną, występuje w wyniku urazowego przeciążenia. Ze względu na stale występujące mikropęknięcia, kość może przestać radzić sobie z ciśnieniem, które się na niej pojawia, stopniowo ją osłabiając. Najczęściej to zjawisko obserwuje się w obszarze podudzia, w okolicy goleni (piszczeli) lub w okolicy stopy. Największym ryzykiem takich złamań są zawodnicy, ponieważ są narażeni na częste i powtarzane ładowanie strefy ryzyka. W szczególności mówimy o tenisistach, koszykarzach, skoczkach (z tyczką i bez niej), a także o gimnastyczkach.

Złamanie kości stawu biodrowego

Rodzaje złamań kościZłamanie kości stawu biodrowego (w szczególności złamanie szyjki kości udowej) jest najczęstsze obrażenia, szczególnie wśród osób starszych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych złamanie szyjki kości udowej jest najczęstszym rodzajem złamania, które koniecznie wymaga hospitalizacji pacjenta; co roku do szpitala trafia około trzystu tysięcy Amerykanów, którzy cierpieli na złamania kości stawu biodrowego. Kobiety są dwa do trzech razy bardziej narażone na tego rodzaju obrażenia niż mężczyźni. Powodem tego jest to, że u starszych kobiet gęstość kości jest tracona szybciej. Złamanie kości stawu biodrowego jest bardzo poważnym urazem, zwłaszcza jeśli pacjent jest w bardzo podeszłym wieku. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo poważnych komplikacji, które mogłyby zagrozić życiu osoby poszkodowanej. Na szczęście interwencje w ramach chirurgii medycznej są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o złamania biodra, chociaż pełne wyleczenie wymaga znacznej ilości czasu i cierpliwości. Niezależnie od tego, większość ludzi może całkowicie wyzdrowieć po złamaniach kości stawu biodrowego. Zwykle, im lepsze zdrowie pacjenta, jak również większa mobilność, jaką ofiara demonstruje, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie ze złamania biodra.

Ссылка на основную публикацию
2019