15 najrzadszych zwierząt na świecie

15 самых редких в мире животных

Na świecie jest wiele gatunków zwierząt, których populacja albo spada w szybkim tempie, albo się poprawia, ale wciąż jest katastrofalnie mała.

Naturalne zjawiska i czynnik ludzki są jednymi z głównych przyczyn spadku liczby rzadkich zwierząt.

Najrzadsze zwierzęta na Ziemi są zawarte w Międzynarodowej Czerwonej Księdze.

Oto tylko niewielka część tych wyjątkowych przedstawicieli świata zwierząt.


15

Rzadkie zwierzęta świata: pająk Tarantula (Poecilotheria metallica)

15.jpg

Poza faktem, że ten przedstawiciel świata zwierząt jest niezwykle rzadki, jest to również jeden z najpiękniejszych pająków tarantuli. Ten pająk mieszka w tropikalnych lasach południowo-zachodnich Indii, budując domy wysoko w koronach drzew. Młodsi członkowie tego gatunku żyją w pobliżu korzeni drzewa, gdzie mogą kopać nory i oplatać je gęstą siecią. W razie niebezpieczeństwa chowają się w swoich norach.

Przeczytaj także: 5 niesamowitych wymarłych stworzeń, które nie były dinozaurami

14

Zwierzęta wymienione w Międzynarodowej Czerwonej Księdze: Madagaskar – pszczół zapowiadany przez dziób (Astrochelys yniphora)

14.jpg

Ten gatunek żółwi lądowych, znany również jako angonka na skraju wyginięcia. Endemic of Madagascar został ogłoszony przez Komisję dla rzadkich gatunków IUCN jako jeden z najbardziej wrażliwych gatunków zwierząt na naszej planecie. Dziś angonoku można znaleźć na niewielkim obszarze w północno-zachodniej części wyspy Madagaskar. Gęstość tych zwierząt w przyrodzie nie przekracza 5 osobników na kilometr kwadratowy. W sumie na 100 metrów kwadratowych przypada 250-300 osób. km. W niewoli można znaleźć 50 przedstawicieli tego gatunku.

  Owady należące do świata kosmitów

13

Zwierzęta z czerwonej księgi: Peters’s Tricks (Rhynchocyon petersi)

13.jpg

W Międzynarodowej Czerwonej Księdze ten rzadki gatunek zwierząt został wprowadzony jako “zagrożony zagrożeniem”. Znany również jako rudowłosy pies trąba, ten ssak z rodziny żółtaczek żyje w Afryce. Gatunek otrzymał swoją nazwę na cześć niemieckiego zoologa Wilhelma Petersa. Psotnik Petersa można znaleźć w lasach południowo-wschodniej Kenii i północno-wschodniej Tanzanii.

12

Zwierzęta z czerwonej księgi (zdjęcia): Sea Angel (Squatina squatina)

12.jpg

Rejestrowane w Międzynarodowej Czerwonej Księdze, jako „typ”, krytycznie zagrożonych Żabnica (znany również jako Europejskiej skvatina) można znaleźć w morzach na północno-wschodnim Atlantyku, a mianowicie w strefach ciepłych i umiarkowanych. Przedstawiciele tego gatunku rekinów z skvatinoobraznyh drużyny z uwagi na większe piersiowymi i płetw brzusznych, podobne do płaszczek. Najczęściej znajdują się na dnie oceanu i żywią się głównie rybą flądrową.

11

Zwierzęta z Międzynarodowej Czerwonej Księgi: Północna długowłosa wombat (Lasiorhinus)

11.jpg

Będąc na skraju wyginięcia, ten wombat jest uważany za jedno z najrzadszych zwierząt na naszej planecie. Na Ziemi są one ponumerowane mniej niż tygrysy sumatrzańskie. Ogółem w Parku Narodowym Epping Forest, który znajduje się w centrum Queensland w Australii, była bardzo mała populacja. Przyczyną spadku liczebności populacji tych zwierząt jest to, że naukowcy rozważają zmiany w ich środowisku. Dodaj do tego fakt, że wombaty są ulubioną zdobyczą dingo. Wombaty żyją zwykle w lasach eukaliptusowych, na łąkach z soczystą trawą i luźną ziemią.

10

Zwierzęta wymienione w Czerwonej Księdze: Bubal Hunter (Beatragus hunteri)

10.jpg

Znany również jako chirola, ten gatunek z rodzaju chiroli jest wymieniony w Czerwonej Księdze jako “widok na granicy wyginięcia”. Mieszka w północno-wschodnich regionach Kenii i południowo-zachodnich rejonach Somalii. Zanim ten gatunek stał się rzadki, jego przedstawiciele zamieszkiwali obszar o powierzchni od 17 900 – 20 500 km. km. Do tej pory powierzchnia ich dystrybucji wynosi około 8000 metrów kwadratowych. km.

  Zwierzęta, które zabijają najwięcej ludzi

Czytaj także: Niezwykłe zwierzęta, o których nie wiedziałeś

9

Rzadkie zwierzęta z czerwonej księgi: piłokształtny o małych zębach (mikrodon Pristisa)

9.jpg

Nagrany w Czerwonej Księdze jako “Widok na granicy wyginięcia”, pylon rampowy to ryba z rodziny płaszczek z tarcicy. Siedliskiem tych przedstawicieli świata zwierząt jest woda regionu Indo-Pacyfiku. Czasami promienie te mogą wpływać do rzek.

8

Rodzaje zwierząt w Czerwonej księdze: rinopithecus Tonkin (Rhinopithecus avunculus)

8.jpg

Ten gatunek ssaków z rodziny małp jest również na skraju wyginięcia. Na początku drugiej połowy XX wieku teren był raczej ograniczony. Przedstawiciele tego gatunku spotkali się tylko w lesie w pobliżu rzeki Song-Coy w Wietnamie. Toninsky rhinopithecus został odkryty w prowincjach Tien Kwang i Wak Tai. Obecnie małpy można również znaleźć w kilku innych prowincjach Wietnamu.

7

Rzadkie i zagrożone zwierzęta: nosorożec sumatrzański (Dicerorhinus sumatrensis)

7.jpg

Ten ssak z rodzaju nosorożca sumatrzańskiego jest zapisany w Międzynarodowej Czerwonej Księdze jako “widok na granicy wyginięcia”. Co więcej, jest to jedyny żyjący przedstawiciel tego rodzaju i najmniejszy członek rodziny nosogorovyh. Siedliskiem zwierząt są nizinne i górskie lasy górskie, wilgotne lasy tropikalne i bagna, które znajdują się na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza..

6

Rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt: Cętkowana kuna zwyczajna (Dasyurus maculatus)

6.jpg

W Czerwonej Księdze ten gatunek jest wymieniony jako “Blisko wrażliwej pozycji”. Kot tygrysi (jak go nazywamy) jest drugim co do wielkości drapieżnikiem torbaczy, a pierwsze miejsce należy do diabła tasmańskiego. Warto również zauważyć, że tygrys kot jest największym drapieżnikiem torbaczy na kontynencie australijskim. W tym czasie, niełaz wielki widać w dwóch izolowanych populacjach – jeden znajduje się w północnym Queensland w Australii, a drugi na wschodnim wybrzeżu, w obszarze, który rozciąga się od południowego Queensland na Tasmanii. Zwykle żyje w wilgotnych lasach deszczowych i wśród nadmorskich zarośli.

5

Rzadkie gatunki zwierząt z Czerwonej księgi: Jeleń filipiński (Cervus alfredi)

5.jpg

Wełna tego rzadkiego zwierzęcia ma czerwonawo-złoty kolor. Na tym tle “małe” białe plamy są rozproszone. Siedlisko – lasy tropikalne wysp archipelagu filipińskiego. Jeleniu udało się sfilmować ten film dopiero niedawno. Warto zauważyć, że głównym wrogiem tego zwierzęcia jest wilk. Większość jeleni umiera w marcu-kwietniu – w sezonie, kiedy zwierzęta są osłabione przez zimowanie.

  12 najbardziej niezwykłych przezroczystych zwierząt na świecie

4

Rzadkie, zagrożone zwierzęta: Visayan warty pig (Sus cebifrons)

4.jpg

To zwierzę zostało włączone do Czerwonej Księgi Świata w 1988 roku. W ciągu zaledwie 60 lat (3 pokolenia świnki morskiej Visaya) liczba przedstawicieli fauny spadła o 80%. Przyczynami katastrofalnego spadku populacji są niekontrolowane polowania, transformacja siedlisk przyrodniczych i blisko spokrewnione krzyże. Do chwili obecnej to zwierzę można znaleźć tylko na 2 wyspach – Murzyn i Panay.

3

Bardzo rzadkie zwierzęta: puma Florydy (Puma concolor coryi)

3.jpg

Będąc zapisanym w Międzynarodowej Czerwonej Księdze jako “widok na granicy wyginięcia”, zwierzę to jest najrzadsze pod postacią pumy. W 2011 roku na Ziemi ich liczba wynosiła tylko około 160 osób (pomimo faktu, że w latach 70. liczba ta spadła do 20). Zazwyczaj siedlisko puma to lasy i bagna of South Florida (USA), w zasadzie biorą District Reserve Big Cypress National Preserve. Liczba tych zwierząt zaczęła spadać głównie z powodu odwadniania bagien, polowań sportowych i zatruć.

2

Rzadkie zwierzęta afrykańskie: biały lew

2.JPG

Warto zauważyć, że biały lew jest swoistym polimorfizmem z chorobą genetyczną – białaczką, która prowadzi do jaśniejszego koloru sierści. Pomimo faktu, że wyrażenie to jest w rzeczywistości, jest przeciwieństwem Melanizm, białe lwy albinosy wciąż nie są – ich naturalne zabarwienie skóry i oczu. Fakt, że białe lwy istnieją, potwierdzono dopiero pod koniec XX wieku. W 1975 roku po raz pierwszy młode lwiątki znaleziono w rezerwacie przyrody Timbavati w Afryce Południowej.

Rzadkie zwierzęta: biały lew (wideo)

1

Rzadko chronione zwierzęta: Irbis lub snow leopard (Uncia uncia, Panthera uncia)

1.jpg

Ten duży drapieżny ssak żyje w górach Azji Środkowej. Irbis z rodziny kotów ma cienkie, długie, elastyczne ciało i raczej krótkie łapy. Ma również małą główkę i długi ogon. Do tej pory liczba Irbis jest bardzo mała. Został włączony do Czerwonej Księgi IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody), w Czerwonej Księdze Rosji i innych dokumentów ochrony różnych krajów.