10 zwierząt, które mogą żyć dłużej bez jedzenia

10 животных, которые дольше всего могут прожить без еды

Większość zwierząt, w tym ludzie, musi jeść kilka razy dziennie, aby utrzymać energię potrzebną do przeżycia, i nie będą w stanie żyć dłużej niż kilka tygodni bez jedzenia.

Jednak niektóre zwierzęta przystosowały się do przetrwania w warunkach niedoboru żywności i wody i mogą żyć wystarczająco długo. Oto kilka takich zwierząt.


Proteus

jivotnie-eda.jpg

Proteas odnosi się do płazów żyjących w wodzie w podziemnych jaskiniach i muszą znosić mało jedzenia. Badania wykazały, że białka mogą żyć do 10 lat bez jedzenia.

Wielbłądy

jivotnie-eda-2.jpg

Garb na grzbiecie wielbłąda nie jest wypełniony wodą – jest tkanką tłuszczową, dzięki której zwierzę przeżywa podczas długich przemian na pustyni. Ponieważ tłuszcze są spalane w garbie, woda jest również uwalniana do ich systemu, umożliwiając im przetrwanie bez jedzenia i wody przez okres do 40 dni.

Niedźwiedzie

jivotnie-eda-3.jpg

W przeciwieństwie do popularnego przekonania, niedźwiedzie nie zimują w zimie, ale śpią przez długi czas w zimnych porach roku. W tym czasie mogą spowolnić metabolizm o połowę i trwać do 100 dni bez wody i jedzenia.

Przeczytaj także: 30 interesujących faktów na temat zwierząt, które sprawią, że się uśmiechniesz

Imperial Penguins

jivotnie-eda-4.jpeg

Pingwiny cesarskie mogą przetrwać w najtrudniejszym klimacie Antarktydy, a nawet utuczyć młode w bardzo zimnym otoczeniu. Mężczyźni mogą wykluwać się z jaj i niemowląt przez wiele miesięcy, żyjąc kosztem warstwy tłuszczu podskórnego przez 120 dni bez jedzenia, podczas gdy kobiety szukają pożywienia.

Węże

jivotnie-eda-5.jpg

Węże, podobnie jak wszystkie gady, są zimnokrwiste, to znaczy nie mogą regulować temperatury ciała i podczas zimnej pogody wpadają w stan niskiego zużycia energii. Wiele węży zagrzebuje się pod ziemią w tym czasie, spowalniając przemianę materii do 70 procent, przetrwając do roku bez jedzenia.

  Zwierzęta o niesamowitych oczach

Żaby

jivotnie-eda-6.jpg

Wiele żab, płazów, zależy od wilgotnego środowiska. W okresach suszy lub niedoborów żywności niektóre gatunki hibernują przez okres do 16 miesięcy, podczas gdy inne mogą przetrwać w warunkach zamrażania, popadając w stan, w którym zużywa się bardzo mało energii.

Pająki

jivotnie-eda-7.jpg

Pająki doskonale zwalczają szkodniki, ale zależą od ich ofiary, to znaczy, że muszą spędzać dużo czasu bez jedzenia. Wiele gatunków ptaszników może pozostać bez jedzenia przez wiele miesięcy, a pająki takie jak Steatoda bipunctata mogą przetrwać dłużej niż rok bez jedzenia.

Krokodyle

jivotnie-eda-8.jpg

Krokodyle należą do jednego z najstarszych gadów na świecie i mogą przez długi czas zrezygnować z jedzenia, oszczędzając energię, pozostając w bezruchu w oczekiwaniu na zdobycz. Zwykle mogą pozostać przez miesiące bez jedzenia w chłodnych porach i mogą przetrwać do 3 lat bez jedzenia.

Żółwie Galapagos

jivotnie-eda-9.jpg

Wielkie żółwie są znane z długowieczności. Niektóre gatunki żółwi na Wyspach Galapagos żyją ponad 100 lat, a te gady mogą żyć długo bez jedzenia i wody, w niektórych przypadkach nawet do roku.

Rogozuby

jivotnie-eda-10.jpg

Niektóre gatunki rogaczów, takie jak skaczące błoto skoczki żyjące w Australii, Afryce i Ameryce Południowej, znane są również z długich okresów życia. W czasie suszy mogą hibernować bez jedzenia i wody przez okres do 4 lat, przechodząc przez proces trawienia własnych tkanek mięśniowych.