Quasi-wegetariańskie diety: flexitarianie | jocelynkelley.com

Quasi-wegetariańskie diety: flexitarianie

Quasi-wegetarianin диеты:  флекситарианизмPrawdziwym zagrożeniem dla przemysłu mięsnego w przyszłości mogą być quasi-wegetariańskie diety i ogólny spadek spożycia mięsa. Ostatnie badania socjologiczne przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują na przykład, że od 26% do 40% Anglików znacząco ograniczyło spożycie mięsa i innych produktów zwierzęcych. Dzieje się tak z wielu powodów, ale z najczęstszych powodów ludzie nazywają etyczny wegetarianizm i opiekę zdrowotną. Niestety w Rosji takie badania są niezwykle rzadkie, ale z całą pewnością można stwierdzić, że w naszym kraju zmniejszenie konsumpcji mięsa i chęć zdrowego stylu życia nabiera tempa.

Najpopularniejszą i zarazem najbardziej prostą quasi-wegetariańską dietę można słusznie nazwać flexitaryzmem. W gruncie rzeczy flexitaryzmu nie można nazwać odrębną dietą, jest raczej stylem życia, który pozwala naśladowcom żyć w harmonii z samym sobą i otaczającym światem. Najbardziej atrakcyjnym faktem dla wielu osób w tej diecie jest to, że nie ma potrzeby porzucania znanych i ulubionych potraw, takich jak na przykład czekolada, sery, a nawet kotlety. W tej diecie jest miejsce na jakiekolwiek produkty, wszystko, co jest wymagane od ciebie, to tylko zmniejszenie konsumpcji świadomie nieproduktywnych produktów i zwiększenie ilości świeżych pokarmów roślinnych w diecie.

Quasi-wegetarianin диеты:  флекситарианизмSłowo "flexitaryzm" pochodzi od angielskiego słowa "flexible", które oznacza elastyczny, łatwy do dostosowania. I faktycznie - nie ma bardziej elastycznego i równie łatwego do adaptacji, zdrowego sposobu odżywiania niż flexitarian. Dieta ta koncentruje się głównie na żywności wegetariańskiej, jednak pozwala na rzadkie spożywanie produktów mięsnych. Flexitarianie starają się zmniejszyć spożycie mięsa jednocześnie, nie wyłączając go całkowicie z diety. Nie ma ścisłych zaleceń co do tego, jak dużo lub jak mało pokarmów mięsnych powinno się spożywać, aby można było je nazwać cieleśnie. W 2003 roku Amerykański dialektalnych (American Dialekt Society), założona w 1889 roku na studia języka i języka angielskiego, fleksitarianets słowo ogłoszono najważniejsze słowo roku i dał mu definicję „wegetariański, pozwalając rzadkim mięsożernych".

Badania i analizy przeprowadzone wśród wielu grup ludzi wyznających wegetarianinem i quasi-wegetariańskiej diety, pokazują, że głównym motywem przejścia do głównie wegetariańskiej diety dla współczesnego człowieka jest przede wszystkim problemy zdrowotne, w tym profilaktyki i kontroli wagi. W 1998 r. Przeprowadzono ankietę wśród czytelników "Vegetarian Journal", jednej z najważniejszych i najbardziej popularnych publikacji wegetariańskich w Stanach Zjednoczonych. Jego wyniki wykazały, że 82% respondentów jest zainteresowanych wegetarianizmem, przede wszystkim jako sposób na zdrowe odżywianie. Jednocześnie 75% respondentów odpowiedziało, że etyczna strona problemu żywienia jest tak samo zaniepokojona, jak kwestią opieki zdrowotnej..

Quasi-wegetarianin диеты:  флекситарианизмCo daje nam elastyczność, jeśli rozważamy je z punktu widzenia zdrowego odżywiania? Przede wszystkim fleksitarianizm - jest to, że dieta i dietetycy i zwolenników zdrowego stylu życia z pełnym prawem nazywać zrównoważonej i zdrowej diety jest zalecany jako kompletny diecie, kij, do którego można przez całe życie. Nie jest tajemnicą, że wiele diet i tak, ograniczyć spożycie jednego lub inną grupę składników odżywczych, a zatem nie może być zalecana jako regularnej, codziennej diecie. Z flexitarianami wszystko jest inne. Z jednej strony, brak rygorystycznych zakazów stosowania żywności zwierząt daje możliwość w pełni zrekompensować brak takich substancji, takich jak witaminy B, które dana osoba może uzyskać wyłącznie z produktów zwierzęcych. Z drugiej strony, w fleksitarianizme jedzenie mięsa jest ściśle ograniczona, a podstawą diety są produkty pochodzenia roślinnego, co daje zwolennicy tej diety, aby w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami wegetariańskiego sposobu odżywiania. Jak również wegetarian, dieta podstawą fleksitarianskogo są warzywa, owoce, zboża i rośliny strączkowe, podczas gdy w tym samym czasie, fleksitariantsy dostać białko i wiele składników odżywczych rzadkie białe mięso, drób, ryby i produkty mleczne.

Quasi-wegetarianin диеты:  флекситарианизмBadania dietetyków wykazały, że flexitaryści przyczyniają się do utraty wagi. Istotnie, dieta oparta na przeważającym stosowaniu pokarmów roślinnych jest bogata w błonnik, co przyczynia się do uczucia sytości, ale nie prowadzi do zwiększenia nadwagi. Jak również dowolny wegetariańskiej diety, ze względu na dużą liczbę jadalnych owoców, warzyw, całych ziaren, fleksitarianizm zmniejsza ryzyko chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, układu sercowo-naczyniowego, raka okrężnicy i raka trzustki. Przeprowadzono duże długoterminowe badania na Uniwersytecie w Nowym Orleanie w Tulonie. 19 lat naukowcy University przestrzegać diety i nawyków żywieniowych ponad 9600 osób, a okazało się, że wśród tych, którzy jedzą owoce i warzywa, co najmniej trzy razy dziennie, ryzyko udaru mózgu została zmniejszona o 42%, a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych system zmniejsza się o 27%.

Podobnie jak wegetarianie, u osób zginających się dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi. Poziom cukru i cholesterolu we krwi jest bliski w ich wskazaniach do ideału, którego nie można powiedzieć o tych, którzy jedzą głównie mięso. Badania pokazują, że osoby stosujące flexitarian, podobnie jak wegetarianie, średnio o 15% mniej kochają mięso. Tylko pomyśl! Okazuje się, że tylko sześć miesięcy - rok diety flexitarnej może przyczynić się do utraty 40 kilogramów nadwagi, a to bez całkowitego odrzucenia zwykłych produktów pochodzenia zwierzęcego i małych przyjemności, takich jak kawałek czekolady.

Quasi-wegetarianin диеты:  флекситарианизмJak już wspomniano powyżej, ta dieta jest odpowiednia dla wszystkich. Chcesz schudnąć, poprawić swoje zdrowie, spróbuj całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa i stać się wegetarianinem lub, wręcz przeciwnie, niektóre zabawy do wegetariańskiego menu fleksitarianizm będzie cieszył przez wszystkich. Spróbuj tego sposobu odżywiania, nie masz nic do stracenia (z wyjątkiem, być może, zbędnych kilogramów), a można kupić wiele, w tym dobrego zdrowia, wigoru i jasności myślenia.

Wszystkie produkty flexitarian są podzielone na pięć równych grup. Łącząc produkty tych pięciu grup w odpowiedniej proporcji, możesz osiągnąć nie tylko zdrową i odżywczą dietę, ale także pełnowartościową dietę w konkretnym przypadku. Oczywiście nie powinniśmy zapominać, że tylko twój dietetyk może podać dokładne zalecenia.

Oto te pięć grup produktów. Są one ułożone tak, aby wyraźnie pokazać stosunek ilościowy produktów w diecie. Pierwsza grupa - największa liczba tych produktów w diecie flexitarian, ostatnia grupa - tylko rzadkie wykorzystanie.

1 grupa. Owoce i warzywa, spożywane zarówno w postaci surowej, jak i po ugotowaniu.

Quasi-wegetarianin диеты:  флекситарианизм2 grupy. Produkty zbożowe. Obejmuje to pełnoziarniste potrawy, chleb, makaron, wszelkie wypieki, płatki zbożowe.

3 grupa. Fasola. Dokładniej, wszelkie produkty bogate w białko pochodzenia roślinnego. Są to potrawy z fasoli lub grochu, produkty sojowe, soczewica, nasiona, orzechy, a nawet popcorn.

4 grupa. Wszelkie produkty mleczne. Mleko, ser, jogurt, twaróg itp. Korzystnie, znormalizowane dla zawartości tłuszczu lub beztłuszczowe.

5 grupa. Ta grupa obejmuje wszystkie te małe kulinarne rozrywki, bez których nasze gastronomiczne życie byłoby świeże i smutne. Przyprawy, słodycze, tłuszcze i oleje, jaja, czasami dania mięsne, dania z drobiu i ryby. Konsumpcja w zakresie mobilności nie zakazuje nawet stosowania najbardziej szkodliwych, z dietetycznego punktu widzenia, czerwonego mięsa, ale w najbardziej ograniczonych ilościach.

Jak to działa? To bardzo proste. Owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, stanowiące podstawę diety, idealnie nasycone, zawierają jednak nie tyle kalorii. Duża ilość błonnika i całkowita ilość takiego pokarmu zapewnia, że ​​nigdy nie wstaniesz od stołu z uczuciem głodu, ale także nie masz gwarancji przejadania się. Jednocześnie, od czasu do czasu jedzenie produktów mięsnych lub produktów, które są wyjątkowo kochane przez ciebie (na przykład słodycze), uratuje cię od żarliwego pragnienia tych zakazanych potraw, na które często cierpią wegetarianie. Wszystko to zaoszczędzi Ci zdrowia i dobrego samopoczucia przez długi czas.

Zhalnin Dmitry

Ссылка на основную публикацию
2019