Lakto-ovo-wegetarianizm

Jajka. Лакто-ово-вегетарианство.We współczesnym świecie zachodnim lakto-ovo-wegetarianizm można nazwać najczęstszą dietą wegetariańską. Ponadto, najczęściej używając słowa “wegetarianizm”, ludzie mają na myśli lakto-ovo-wegetarianizm.

Termin lakto-ovo-wegetarianizm pochodzi od łacińskich słów: lacto – mleko, ovo – jajko, vege – roślinność. Jak sama nazwa wskazuje, dieta laktoowowegetariańska pozwala na spożywanie mleka i produktów mlecznych, jaj i wszelkich produktów pochodzenia roślinnego. Wyklucza z diety wszelkie zwierzęce mięso, czy to mięso, drób, ryby czy owoce morza.

Jak wyznawcy jakiejkolwiek innej diety wegetariańskiej, laktoowowegetariańskich-wegetarianie są podzielone na wegetarian etycznych, które są następujące diety wegetariańskiej z powodów etycznych lub religijnych, wegetarian i po diecie, ze względu na zdrowego odżywiania.

Mleko и молочные продукты. Лакто-ово-вегетарианство.Laktoowowegetarianie, motywowani względami etycznymi, zazwyczaj wyłączają z ich serów dietetycznych wytwarzanych z użyciem podpuszczki pochodzenia zwierzęcego. Również etyczni wegetarianie unikają jedzenia gotowanego w oleju, który był używany do produkcji mięsa, a nawet żywności gotowanej w naczyniach, które były wcześniej używane w procesie gotowania mięsa..

Ci, którzy podążają do laktoowowegetariańskich wegetariańskiej diety ze względów zdrowotnych żywności, oczywiście, dotyczy przede wszystkim pytanie, jakie składniki odżywcze mogą stracić ludzkie ciało podczas przejścia od normalnej mocy do wegetarianizmu. I tu czekają na miłe wieści. Jeśli Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana, przejście na dietę laktoowowegetariańską będzie dla ciebie całkowicie bezbolesne. Chodzi o to, że produkty pochodzenia zwierzęcego pozostaną w twoim codziennym menu. Nadal można jeść potrawy przyrządzane z jaj i produktów mlecznych. Ogólnie w menu prawie wszystkie ulubione potrawy mogą pozostać, a te, które zawierają składniki mięsne, nie zostaną w ogóle zmienione, jeśli wykluczysz z nich mięso.

Jajka. Лакто-ово-вегетарианство.Ogólnie, jaja, czy kurczaka, przepiórki, zdolnego do wypełnienia wszystkich brakowało w roślinnych diety witamin (E, B2, B6, B12, kwas foliowy, biotynę i), pierwiastki śladowe (jod, żelazo, mangan, fosfor) i kwasy organiczne. W swojej książce „Wszystko o diecie” Russian dietetyk Michael Gurwicz zauważyć, że najlepiej jest jeść jajka na miękko lub surowe jaja krajowe, które zawierają największe ilości witaminy A i lecytyny, niezbędny w profilaktyce i leczeniu miażdżycy.

Jednakże, jeśli nie ograniczasz się, nagle uświadamiasz sobie, że używasz za dużo jaj i produktów mlecznych, próbując zrekompensować brak pokarmu mięsnego w diecie, którego nie można nazwać zdrową dietą. Nie zapominaj, że nadmierna ilość jaj w diecie może prowadzić do zwiększenia zawartości cholesterolu we krwi.

Co więc nowocześni dietetycy nazywają odpowiednio zbilansowaną dietą wegetariańską?

Aby właściwie zrównoważyć dietę, należy jeść co tydzień:

  • 3-5 porcji potraw warzywnych,
  • 2-4 porcji owoców,
  • 5-11 porcji pełnych ziaren,
  • 6-8 porcji produktów mlecznych (najlepiej ograniczyć do minimum użycie świeżego mleka, zastępując je sfermentowanymi produktami mlecznymi, takimi jak jogurty, twaróg, kefir),
  • 2 jajka dziennie, w tym jaja, które są wykorzystywane do przyrządzania innych potraw, na przykład chleba.

 Цитрусовые. Лакто-ово-вегетарианство.Staraj się minimalizować zużycie tłuszczów i olejów. Tłuszcze i oleje niezbędne dla organizmu są w wystarczającej ilości w takich produktach spożywczych jak orzechy, kukurydza, niektóre warzywa i owoce, takie jak awokado, a także w produktach mlecznych.

Ponadto laktoowowegetarianie mogą stosować wiele substytutów mięsa, które można teraz kupić w dowolnym supermarkecie. Na przykład mięso pszeniczne (seitan) wytwarzane z glutenu pszenicznego jest bogate w białko, a dzięki swojej konsystencji przypominającej mięso świetnie nadaje się do zastąpienia dań z kurczaka lub mięsa. Rośliny strączkowe gotowane z warzywnym chili lub w zupach będą również doskonałym substytutem mięsa, niewiele różniącego się od niego smakiem i wartości odżywczej. Jeśli chcesz zmniejszyć liczbę spożywanych jaj, najlepszym substytutem dla nich jest tofu, a odpowiednio ugotowane smażone tofu jest doskonałym substytutem mięsa z kurczaka. Ponadto, w naszych nowoczesnych supermarketach i sklepach spożywczych jest niezwykle bogaty wybór produktów sojowych, w tym różnych substytutów mięsa z soi, w korzyści i wartość dietetyczna, z których nikt nie wątpi.

Orzechy. Лакто-ово-вегетарианство.Lakto-ovo-wegetarianizm różni się od wielu innych diet wegetariańskich, nie zakłócając zwykłego życia towarzyskiego. Staje się lakto-ovo-wegetariańskiej, nie dać się na spotkanie z przyjaciółmi w restauracji, tłumacząc, że za każdym razem, że po prostu będzie miał tam nic do zrobienia, ale z kwaśną miną cały wieczór popijając sok pomarańczowy. W żadnym wypadku. Niemal każda restauracja laktoowowegetariańskich-vegetraianets łatwo być w stanie wybrać do gustu i przekąski i gorące posiłki, a zwłaszcza desery, które nie złamie swoją dietę.

Wracając do kwestii zdrowego odżywiania, przyjrzyjmy się bliżej zaletom, jakie można uzyskać w diecie laktoowowegetariańskiej.

Zdrowe serce

Wegetarianie zwykle mają o wiele niższy poziom cholesterolu niż ci, których codzienna dieta obejmuje produkty mięsne. Wegetariańskie jedzenie zwykle zawiera znacznie mniejszą ilość tłuszczów nasyconych. W rezultacie poziom chorób serca i chorób sercowo-naczyniowych u wegetarian jest znacznie niższy. Innym ważnym czynnikiem są białka zawarte głównie w środkach spożywczych. Wiele badań dowodzi, że zastąpienie białek pochodzenia zwierzęcego proteinami roślinnymi obniża poziom cholesterolu we krwi, nawet jeśli ilość spożywanego tłuszczu pozostaje na tym samym poziomie.

Suszone owoce Лакто-ово-вегетарианство.Normalny poziom ciśnienia krwi

Wiele badań, pochodzących z wczesnych lat dwudziestych ubiegłego wieku, wykazało, że poziom ciśnienia krwi u osób stosujących dietę wegetariańską jest w większości przypadków niższy niż u osób jedzących mięso, a inne są równe. Inne badania wykazały, że dodanie produktów mięsnych do diety wegetariańskiej od razu wpłynęło na ciśnienie krwi, objawiając się szybkim i znaczącym skokiem.

Kontrola cukrzycy

Najnowsze badania cukrzycy wykazały, że dieta wegetariańska z powodu wysokiej zawartości węglowodanów i błonnika i niską zawartość tłuszczów nasyconych jest najlepszym rozwiązaniem diety dla diabetyków. Dieta, która opiera się na wykorzystaniu poboru produktów takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i pełnoziarniste, natomiast sugeruje zmniejszone spożycie tłuszczu i cukru, znacznie obniża poziom cukru we krwi u diabetyków, a czasem nawet prowadzi do możliwości zmniejszenia liczby stosowanych leków. A ponieważ osoby chore na cukrzycę są znacznie bardziej narażone na ryzyko chorób układu krążenia, dieta wegetariańska niską zawartość tłuszczów nasyconych odpowiada im w najlepszy możliwy sposób.

Zieleń и травы. Лакто-ово-вегетарианство.Zapobieganie rakowi

Badania wykazały, że statystycznie liczba zgonów z powodu raka wśród wegetarian jest o 25-50% mniejsza niż wśród osób regularnie spożywających produkty mięsne. Na przykład rak piersi, tak rozpowszechniony w krajach zachodnich, jest niezwykle niski wśród mieszkańców krajów z dominującym wykorzystaniem produktów roślinnych. Wegetarianie mają wyjątkowo rzadki przypadek raka jelit. Badania pokazują, że rak jelita jest znacznie bardziej związany z jedzeniem niż jakikolwiek inny czynnik w żywieniu.

Opierając się na tych faktach, wielu z nich utożsamia wegetarianizm ze zdrową dietą. Ale tak nie jest, bo możesz jeść frytki, batony i pić wszystko ze słodką wodą sodową, a jednocześnie mieć dobry powód, by uważać się za wegetariankę. I możesz zwrócić się do dietetyka, przygotować szczegółowy plan zrównoważonej diety, opartej głównie na pokarmach roślinnych, mleku i jajach. Jak zawsze i we wszystkim, twoje życie i zdrowie są całkowicie w twoich rękach.

Dmitry Zhalnin