Najciekawsze przypadki z praktyki Zygmunta Freuda | jocelynkelley.com

Najciekawsze przypadki z praktyki Zygmunta Freuda

Najbardziej интересные случаи из практики Зигмунда Фрейда

Idee i teorie Zygmunta Freuda mogą wyglądać na przestarzałe, ale nie ma wątpliwości, że miał ogromny wpływ na rozwój psychologia i metody psychoanalizy.

Poniżej omawiamy najbardziej fascynujące przypadki pacjentów Freuda.

10. Mathilde Schleicher

Matilda Schleicher był jednym z pierwszych pacjentów Freuda, gdy on w 1886 rozpoczął swoją praktykę jako "nerwowy lekarz". 

Jej historia jest rozdzierająca serce.

10.jpg

Schleicher była muzykiem, a poważne problemy zaczęły się od niej po tym, jak pan młody ją rzucił. Była zawsze podatna na migreny i po tym, jak straciła kontrolę nad swoim zdrowiem psychicznym, kobieta zapadła w głęboką depresję.

10-1.jpg

Została wysłana do Freuda na leczenie i rozpoczął serię hipnoterapii. Wszystko zaczęło się w kwietniu 1886 roku. W czerwcu 1889 r. Matylda wyszła z depresji i była tak wdzięczna za pomoc, jaką dostarczyła, że ​​podarowała Freudowi piękną podpisaną książkę na zapisy.

Jednak miesiąc później jej depresja zmieniła się w manię i bezsenność. Zawsze mówiła o chwale i bogactwie, które będzie miała dzięki swojej muzycznej karierze. Równolegle z tym regularnie dręczyły ją konwulsje.

10-2.jpg

Freud wysłał ją do prywatnej kliniki dr. Wilhelma Svetlina (Wilhelm Svetlin), gdzie nie tylko została zdiagnozowana, co później stało się znane jako depresja maniakalna lub zaburzenie dwubiegunowe, ale także ujawniła, że ona jest nimfomanką, ponieważ regularnie potępiała i żądała Freuda.

Według innych zapisów jej problemy były jeszcze głębsze. Najwyraźniej uważał, że każdy z jej wypróżnień - narodziny, więc starała się ukryć swoje „dzieci” pod poduszką.

10-3.jpg

Przez następne siedem miesięcy stosowała środki uspokajające, takie jak opium, morfina, wodzian chloralu, a nawet konopie indyjskie. Stopniowo epizody maniakalne słabły. W maju 1890 r. Opuściła szpital.

Freud kontynuował leczenie depresji za pomocą hydratu chloralu i nowego leku o nazwie sulfonale. Jednak we wrześniu tego samego roku zmarła. Nikt nie zauważył, dopóki nie było za późno w jej moczu było pełno krwi. Mówiło to o uszkodzeniu wątroby spowodowanym użyciem leków.

Interesujące przypadki z praktyki Freuda

9. Mały Hans

9.jpg

Freud pracował z pięcioletnim chłopcem, którego nazwał "Little Hans". Dziecko zaprowadziło go do ojca. Mój ojciec chciał, aby Freud pomógł Hansowi poradzić sobie ze strachem przed końmi. Ten dzieciak miał tylko pięć lat i Nie miał doświadczenia z końmi, więc nic dziwnego, że się ich bał.

Byli wielcy i przerażali go. Szczególnie przerażały go konie, które ciągnęły wagony, ze względu na to, że był świadkiem wypadku z udziałem jednego z tych wózków.

9-1.jpeg

Wtedy koń musiał ciągnąć wózek przeciążony z ludźmi, że nie radzą sobie ze swoim zadaniem, upadł i zmarł przed chłopca.

Strach chłopca był przede wszystkim uzasadniony tym, że był świadkiem tragicznej śmierci zwierzęcia. Jednak Freud z pewnością znalazł inne wyjaśnienia. Powiedział to Hans szczególnie obawiał się koni z czarnymi pyskami, podobno przypominały mu wąsy ojca.

9-2.jpg

Nie lubił koni, które nosili ślepi. Freud zinterpretował to jako związek z punktami ojca.

W końcu Freud zdiagnozował strach małego chłopca jako cechę jego kompleksu Edypa. Koń reprezentował ojca ze względu na porównanie wąsów. Mały Hans, według Freuda, rozwinął w sobie silną, seksualną miłość do matki i spojrzał na swojego ojca jako rywala, odbierając jej miłość i uwagę.

9-3.jpg

Jego ojciec, oczywiście, wydawał mu się większy i silniejszy niż był naprawdę. Doprowadziło to do rozwoju lęku nie tylko dla ojca, ale także dla koni.

Ponieważ większość terapii z Hansem była przeprowadzana z udziałem ojca jako pośrednika, Freud zdecydował się na to strach przed końmi nie pojawi się w najbliższej przyszłości, ponieważ terapia zależy od tego, kogo się boi.

9-4.jpg

Gdy Freud przeprowadził z nim ścisłą rozmowę, powiedział, że wszystkie jego obawy są prawdziwe, a Hans naprawdę rozwija kompleks Edypa.

Jednak nie martw się o dziecko. Freud obserwował go do 19 roku życia. Chłopiec nie tylko urósł zupełnie normalnie, nie pamiętał nawet lęków, które dręczyły go w ciągu pięciu lat.

Praktyka Zygmunta Freuda

8. Bertha Pappenheim lub Anna O (Bertha Pappenheim)

8.png

Przez wiele lat o tym pacjencie dr Josef Breuer (Josef Breuer) i Freud byli nazywani Anną O, aby ukryć swoje prawdziwe imię - Bertha Pappenheim. Kobieta rozpoczęła leczenie u Breuera, gdy jest na tle choroby jej ojca rozwinęła się dziwna histeria.

Czytaj także: Najczęstsze nieporozumienia na temat psychologii

Sytuacja pogorszyła się po śmierci ojca. Cierpiała na wiele różnych objawów, w tym na wahania nastroju, halucynacje, kaszel nerwowy, częściowy paraliż. Czasami zapomniała mówić po ojczystym języku niemieckim i była w stanie mówić i czytać tylko po angielsku i francusku.

8-1.jpg

Breyer spędził z nią setki godzin, starając się dotrzeć do źródła problemu za pomocą rozmów. Najpierw mówiła wyłącznie "bajki", pisanie artykułów o tym, co myśli lub czuje na temat pytania.

Stopniowo lekarz był w stanie doprowadzić ją do stanu hipnozy, aby nadal odkrywać jej problemy, "rozmawiać" z kobietą. W ten sposób stworzył podstawy metody terapii, która dziś jest nam dobrze znana.

8-2.jpg

Jednak obecność jej choroby psychicznej zawsze była kwestionowana, a pogląd wyrażono, że po prostu chciała zwrócić uwagę terapeuty. Freud, który był kolegą i bliskim przyjacielem Breyera (Freud nawet nazwał młodszą córkę po żonie Breyera) twierdził, że seksualne podteksty na twarzy.

Freud powiedział, że problem Anny O w jej szalonym hobby przez jej terapeutę. Był o tym tak przekonany przyjaźń przyszła nagle i gorzko.

8-3.jpg

Freud wykorzystał przypadek Pappenheima jako podstawę swojej pracy nad terapią psychoanalityczną. Jednocześnie skrytykował Breyer w oczach swoich uczniów, wykorzystując tę ​​sprawę jako przykład tego, co może się zdarzyć, gdy terapeuta ignoruje fakt, że jest wyraźnie fantazje seksualne.

Analityk stwierdził, że żal Berta nad śmiercią ojca był przede wszystkim ze względu na obecność swoich fantazji seksualnych w stosunku do rodzica. Wkrótce znalazła nową "autorytatywną postać". Została Breuer.

8-4.JPG

Breyer, Anna O i Freud

Sigmund mówił o jednym z odcinków leczenia Berthy, który powiedział Breyerowi. Raz znalazł ją w histerycznym ataku fałszywych narodzin. Powiedziała, że ​​jest w ciąży z Breuerem.

7. Wstrzyknięcie Irmy

7.jpg

Freudowi trudno było postawić diagnozę, gdy chodziło o udowodnienie jego teorii, ale jedno z jego studiów o marzeniach było oparte w analizie jednego ze swoich snów.

Nazwał to iniekcją Irmy. We śnie jeden z pacjentów Zygmunda, Irmy, był w jego domu. Zauważył, że wygląda na bardziej bolesną niż zwykle i skarciła ją, że nie słuchała jego diagnoz i nie przestrzegała zaleceń.

7-1.jpg

W tym śnie pojawili się inni lekarze, którzy, patrząc na Irmę, doszli do tej samej diagnozy co Freud. Psychoanalityk zauważa, że ​​we śnie zna przyczynę - źródłem problemu jest zastrzyk, który został przepisany przez innego lekarza, i którego użycie sam uznał Freud nieodpowiedzialny i niepoważny czyn.

Mówi, że prawdopodobnie nawet wstrzyknięta igła nie była czysta.

Przeczytaj także: 10 psychologicznych sztuczek do manipulowania ludźmi

Sen szperał we wszystkich ukrytych szufladach, gdy dochodziło do własnych pragnień Freuda. Powiedział, że głównym jego pragnieniem jest być w stanie udowodnić, że choroba pochodzi od kogoś z boku.

7-2.png

Oskarżył innych lekarzy, że traktował ją źle (z użyciem brudnych igieł), obwiniał pacjenta, że ​​nie stosuje się do zaleceń lekarzy. Freud podkreślił, że był bardzo zadowolony ze swoich argumentów i że w ten sposób wycofała odpowiedzialność za dalsze cierpienia.

Analizując refleksje Freuda na temat jego snu, niektórzy wyrazili opinię, że zastrzyk Irmy jest tak naprawdę w przypadku winy Freuda przed Emmą Eckstein,.

7-3.jpg

Emma Eckstein

Emma była pacjentką Zygmunda. Ujawnił jej histeryczne objawy, które powstały na tle traumy z dzieciństwa. Kobieta miała pewne patologie nosa, więc Freud przypisał jej operację był wyjątkowo nieudany. Po niej Emma potrzebowała dodatkowych interwencji chirurgicznych, które spowodowały jej wiele cierpienia.

Interesujące z praktyki Freuda

6. Ernst Lanzer

6.jpg

Historia z Ernestem Lanzerem pomogła Freudowi zrozumieć, czy psychoanalityczne metody stosowane w leczeniu histerii działają na pacjentów cierpiących z powodu innych problemów. W przypadku Ernesta tak było nieustannie prześladowany przez swoje myśli.

Kiedy Lanzer przybył do Freuda, psychoanalityk został uderzony ogromnym asortymentem obsesyjnych myśli. Lancer obawiał się o swoje życie, ponieważ jego gardło było coraz mniejsze. A jednak ma absolutnie paraliżujący strach coś się stanie z ojcem lub z fikcyjną dziewczyną.

6-1.jpg

Między innymi, jest on strasznie boją się szczurów po armia słyszał historię o strasznym torturom z tymi szkodnikami. Od tego czasu obawiali się go, że takie tortury mogą być mu poddane, ojciec lub wspomniana pani.

Mówił też o torturach, o których mowa. Szczury umieszcza się w wiadrze, a następnie umieszcza się na nim osobę winną, umożliwiając tym samym szczury "zjadają" drogę przez odbyt winnych. Obraz nie jest przyjemny.

6-2.jpg

Jedną z pierwszych obserwacji Freuda była twarz Lancera, która do pewnego stopnia była nawet inspirowana ideą szczurów szukających wyjścia / wejścia przez odbyt. U mężczyzny zdiagnozowano obecność kompleksu Edypa.

To skomplikowane i doprowadziło do emocjonalnego braku równowagi między miłością, nienawiścią i lękiem, skierowane w różnych tomach do fikcyjnej kobiety, ojca i szczurów.

Czytaj także: 5 eksperymentów psychologicznych ukazujących ciemną stronę człowieka

Freud doprowadził także do psychoanalizy to, co uważał za potężną symbolikę "szczurów z odbytu". Obejmuje to dbałość o czystość, porównanie pieniędzy i odchodów oraz porównanie szczurów z dziećmi. Ta ostatnia wiąże się z przekonaniem dziecka, że ​​niemowlęta rodzą się poprzez odbyt.

6-3.jpg

Freudowi udało się również dowiedzieć, że w wieku pięciu lat ojciec Lancera często go leczył. W tym samym czasie niania chłopca pozwoliła mu dotknąć jego nagiego ciała. Freud wierzy w to właśnie wtedy te dwie rzeczy były ściśle związane ze sobą w podświadomości dziecka.

Przypadek Lanzer jest wyjątkowy, ponieważ jest to jego jedyny pacjent, z którego, oprócz oficjalnych wniosków, zachowały się notatki tematyczne Freuda. Zapisy te jasno pokazały, że są pewne rzeczy, które wyklucza z końcowych wniosków. Na przykład Freud nie popierał neutralności w kontaktach z klientami i wysyłał im pocztówki na wakacjach.

Psychoanaliza Freuda: praktyka

5. Ida Bauer

5.jpg

Problemy z Idą Bauer zaczęły się na długo przedtem, zanim jego ojciec przywiózł ją do Freuda w nadziei na wyleczenie histerii jej córki. Rodzice poważnie zabrali swoją córkę, gdy matka miała obsesję na punkcie czystości (która zachorowała na chorobę weneryczną, złapała go od męża) stał się przyczyną zakłóceń siedmioletniej dziewczynki.

Rodzice traktowali ją hydroterapią i elektrowstrząsami.

5-1.jpg

Wiele lat później Eden złożył ofertę przyjacielowi rodziny - ojcu dzieci, od którego była nianią. Co więcej, był on mężem kochanek swojego ojca. Ida odmówiła, co doprowadziło do głębokiej depresji, która posunęła się tak daleko kobieta groziła popełnieniem samobójstwa.

Freud, który potraktował jej ojca jako chorobę weneryczną, również otrzymał propozycję pomocy i idei. Diagnoza Freuda była następująca: Ida nie ucierpiała, ponieważ niegdyś wzorowy przyjaciel rodziny i przyjaciel rodziny nagle okazał jej taką sympatię, ale z powodu tłumionego przyciągania lesbijek do żony niewiernego kochanka.

5-2.jpg

Jej atrakcyjność dla kobiety dodatkowo komplikuje fakt, że była już kochanką swojego ojca. Z powodu tego związku z Idą i jego ojcem byli napięci.

Freud rozszyfrował sen Idy: dom jej rodziny płonie, a ojciec chce się z niego wydostać, a matka zaczyna szukać sejfu z klejnotami. Sigmund powiedział, że to symbolizuje niezdolność ojca do jej ochrony.

5-3.jpg

Leczenie Freuda było bardzo krótkie: chciała tego sama Ida. Przez resztę życia walczyła z chorobą psychiczną, która zakończyła się w 1945 roku.

Z biegiem lat Ida zamieniła się w swoją matkę, stając się tym samym szalonym fanem czystości. Jak na ironię, pozostawała w kontakcie z rodziną, z powodu której wszystko się zaczęło, szczególnie z kochanką jej ojca, który stał się jej ukochanym partnerem brydżowym.

Psychologia Freuda: przypadki z praktyki

4. Fanny Moser

4.jpg

Na pierwszy rzut oka Fanny Moser miał wszystko, o czym dana osoba może tylko pomarzyć. Miała szczęśliwe małżeństwo, dwoje dzieci, była spadkobierczynią arystokratycznej rodziny, żonaty, żonaty do rodziny, która słynie z produkcji znakomitych szwajcarskich zegarków.

Zaledwie kilka dni po urodzeniu drugiej córki, jej mąż zmarł na atak serca, a jego syn z poprzedniego małżeństwa zaczął szerzyć pogłoski, że Fanny zabiła jej męża.

4-1.jpg

Po długiej i kontrowersyjnej walce w sądzie, Fanny wyczyszczenie jego imię z zarzutów, sprzedawanego zegarka firmy Moser, dała większość pieniędzy na budowę kilku szpitali, ale jej układ nerwowy nie powiodło się.

Przechodziła od jednego lekarza do drugiego, przyjmowała coraz więcej nowych leków, ale nic nie pomagało.

Początkowo konsultowała się z Breuerem, a podczas jej leczenia w sanatorium w Wiedniu Freud również brał udział w jej akcji ratunkowej. Cierpi na ciężką depresję i tików nerwowych, była zahipnotyzowana przez Freuda, który próbuje wyciągnąć ją z całym swoim niepokojem z ostatecznym celem wyzwolenia z nich.

4-2.jpg

Wiele było urazów, począwszy od straszliwej ropuchy, którą kiedyś widziała, a skończywszy na śmierci męża. Jej stan poprawił się, ale nie na długo. Niecały rok później wróciła do kliniki.

Przeczytaj także: Techniki psychologiczne, które ułatwią ci życie

Pomimo faktu, że mówiła o jej silnej niechęci do Freuda (oskarżając go i Breuer do pogorszenia jego relacji z córkami, które faktycznie stały się gorsze ze względu na fakt, że jeden z nich chciał zostać naukowcem, a jego matka nie pozwalała) wróciła do niego raz za razem jako pacjentka.

4-3.jpg

Nawroty miały miejsce stale, pomimo powtarzających się wezwań do lekarzy. Pozbawiona swojej znienawidzonej młodszej córki i pola, w którym jej najstarsza córka, która została zoologiem, odmówiła jej pomocy, w końcu zwróciła się do niej kochanka, która wymuszała na niej miliony.

Kobieta zmarła w 1925 roku. Freud napisał do córki, przepraszając za błąd w diagnozowaniu charakteru ich związku i alienacji.

3. Hilda Doolittle

3.png

Hilda Doolittle była pisarką i poetką, a dzięki serii listów napisanych pod kierunkiem Freuda i kolejnej książki, mamy pełny zestaw dokumentacji jego obecnych metod analizy i terapii.

W 1915 roku Doolittle urodziła martwe dziecko. Potem, w 1918 r., Urodziła córkę. Odzyskując po porodzie i długotrwałej chorobie, ona i jej przyjaciółka Winifred Ellerman pojechali do Grecji, aby Doolittle mógł odzyskać zdrowie.

3-1.jpg

Po drodze miała krótki romans z jednym z mężczyzn. Od męża, który nie był ojcem jej dziecka, dawno temu odeszła.

Doolittle poświęciła wszystkie szczegóły małżeństwa swojego przyjaciela i Roberta McAlmona. Kiedy ten ostatni nie był w stanie pogodzić się z obecnością w życiu dwóch kobiet, zastąpił go Kenneth Macpherson (Kenneth Macpherson). Winifred i Kenneth pobrali się, adoptowali dziecko Doolittle i "zabrali" ją na trzecie małżeństwo.

3-2.jpg

Freud bardzo lubił słuchać tej historii. To dziwne, że w studiach przypadku Doolittle Freud nie uwzględniła badań nad jej seksualnością. Pomimo dość skomplikowanego życia osobistego Doolittle przybył do Freuda z tego powodu czułem "blok pisarza".

Jego terapia zadziałała, opisała w swoich wspomnieniach wszystkie sesje terapeutyczne. Jej pisma w formacie literackim zostały wyjaśnione przez wiele teorii Freuda, od relacji rodzic-dziecko do tożsamości płciowej..

3-3.jpg

W listach Doolittle mówił także o innych, którzy byli obecni na sesjach terapeutycznych. Chodzi o psy Freuda. Oba jego psy, które wyglądały jak małe młode, były zawsze blisko i często rozpraszały się od terapii.

Znane przypadki praktyki Freuda

2. Daniel Paul Schreber (Daniel Paul Schreber)

2.png

Freud analizował sprawę niemieckiego sędziego Schrebera, opierając się wyłącznie na wspomnieniach tego człowieka. Początkowo pociągała go fraza "zabijanie duszy", pomyślał Freud Przypadek Schrebera to ekscytująca historia psychozy.

Historia zaczęła się jako dziecko. Ojciec Schrebera był lekarzem, który uczył swoje dzieci, że nie powinny płakać, i powinny być bite aż do końca. Dzieci, jego zdaniem, powinny brać zimne kąpiele, aby stały się sztywniejsze, i nosić gorset ortopedyczny od dwóch do ośmiu lat, aby rozwinąć zwyczaj utrzymywania pleców prosto.

2-1.jpg

Dzień dziecka musi być ściśle zaplanowany, a jeśli dziecko nagle przegapiło kolejną klasę, pozostał głodny. Jeśli dziecko zbankrutowało i powinno zostać ukarane i pobite, powinien sam pójść na "przestępcę".

Jego ojciec zmarł, gdy Daniel miał 19 lat, a kiedy miał 35 lat, jego starszy brat popełnił samobójstwo. Sam Schreber poniósł załamanie nerwowe po przegranej, ubiegając się o urząd polityczny.

2-2.jpg

Mężczyzna znalazł się w szpitalu, gdzie zdiagnozowano nadmierną wrażliwość na hałas i powiedział, że jest zbyt emocjonalnym hipochondrykiem. Zaczął też cierpieć z powodu jąkania. Sześć miesięcy później Schreber opuścił szpital.

Przez następne osiem lat żył względnie normalnie, ale wciąż miał załamanie i tym razem hospitalizacja trwała osiem długich lat. Właśnie wtedy napisał książkę, która tak zafascynowała Freuda.

2-3.jpg

Był to również okres, w którym wierzył w to Schreber zamienia się w kobietę (z pomocą małych ludzi, którzy żyli u jego stóp i prowadzili pompy, które ewakuowały jego stare narządy i "pchali" nowe).

Jego ostatecznym celem w życiu był rozważanie potrzeby oddania życia dziecku Bożemu. Freud doszedł do wniosku, że środek urojenia Schreber był pierwszą osobą, do której był na lekach - prof Flechsig (Flechsig), wówczas Bóg.

2-4.jpg

Pomysł, że musi zostać kobietą, aby wypełnić swoją misję - stać się matką nowej rasy ludzi, mówi o swoim lęku przed ojcem (i to jest prawdą). Ukryty strach przed kastracją, o którym nieustannie mówi ojciec, przekonał go, że staje się kobietą.

Kiedy Bóg stał się główną postacią jego urojeń, Flechsig przestał być zbawicielem i znienawidzonym przez niego. To skłoniło Freuda do przypuszczenia, że ​​Schreber miał pociąg seksualny do swojego terapeuty.

Z powodu niezadowolenia z jego pragnień, rola Flechsiga udała się do Boga, a znęcanie się nad jego ojcem zmusiło go do spróbowania roli kobiety.

1. Sergey Pankezhev (The Wolfman)

1.png

Urodzony w 1886 roku, Siergiej Pankezhev całe życie był prześladowany przez depresję, śmierć i myśli samobójcze. Przewlekła depresja była cechą jego rodziny. W 1906 r. Jego siostra popełniła samobójstwo, w 1907 r. Jego ojciec zrobił to samo.

W 1938 r. Jego żona zdecydowała się na ten krok. Wpadł w najgłębszą depresję i zaczął szukać pomocy.

Był pacjentem Freuda w latach 1910-1914. Zasadniczo w swoich rozmowach skupili się na wspomnieniach z dzieciństwa. Mężczyzna opowiadał o dziwnym śnie, który nawiedzał go w dzieciństwie.

1-1.png

We śnie wstaje z łóżka i widzi z otwartego okna. Na ulicy widzi duży orzech, na którym siedzi sześć lub siedem gigantycznych białych wilków, obserwujących go. Początkowo u Siergieja zdiagnozowano "szaleństwo maniakalno-depresyjne", Freud nie zgadzał się z tym, ujawniając "obsesję neurotyczną".

Taka diagnoza, zdaniem Freuda, wynika z niepokojących epizodów, które rozpoczęły się w młodym wieku i poplamione przez religijną edukację, narzuconą przez matkę.

Freud wierzył, że wilki we śnie - to klucz do tego, co dzieje się w psychice Siergieja. Zwierzęta, zdaniem Freuda, często zastępują ojca w snach. Idea otwartych okien i drapieżnych wilków czekających i obserwujących jest wyraźną oznaką przygnębionej seksualnej fantazji, w której ojciec jest drapieżnikiem, a chłopiec jest ofiarą.

1-2.jpg

Przypuszczalnie tylko Pankežev 18 miesięcy, kiedy był świadkiem tego, co uważał za akt przemocy, który jednak był przyjemny, jak dziecko rozumiało.

Freud analizował także jego relacje z matką i ukochaną nianią. Nawet jeśli starał się być dobry i robił wszystko, co mu powiedziano, swoją podświadomość, podstawowe impulsy przerodziły się w gwałtowne wybuchy przemocy.

1-3.jpg

Według Freuda, Człowiek wilk jest idealnym przykładem tego, jak nierozwiązane szkody intymnej natury mogą powodować dzieci. Siergiej w końcu zwrócił się o pomoc do innego miejsca, a później został prawnikiem ubezpieczeniowym.

Ссылка на основную публикацию
2019