7 zasad, które przedłużą żywotność baterii laptopa | jocelynkelley.com

7 zasad, które przedłużą żywotność baterii laptopa

7 правил, которые продлят срок службы батареи вашего ноутбука

Baterie nie są wieczne.

Wkrótce dowiadujesz się, że bateria twojego laptopa utrzymuje ładunek coraz mniej.

Aby wydłużyć czas pracy baterii i aby urządzenie działało tak długo, jak to możliwe w ciągu dnia, wykonaj te 7 wskazówek.

Działanie baterii

Na początek powinieneś nauczyć się kilku przydatnych faktów na temat baterii do laptopów.

* Akumulator - zużywa się, tj. jeśli ma niewielki ładunek lub się zepsuł, musisz kupić nowy.

* Gwarancja na akumulator laptopa jest udzielana na znacznie krótszy okres, od starzeje się, zmieniając we właściwym czasie swoje początkowe cechy, będąc pod wpływem dużej liczby czynników, w tym temperatury w miejscu, w którym są najczęściej używane.

1.jpg

* Do tej pory wszystkie baterie do laptopów są litowo-jonowe (Li-Ion). Czas trwania ich pracy, z reguły, mierzy się w cyklach ładowania / rozładowania. Średnio baterie konwencjonalne są zaprojektowane na 300 takich cykli. Warto zauważyć, że jeden cykl jest uważany za pełny ładunek baterii i częściowy.

Przeczytaj także: Co zrobić, jeśli laptop się nagrzewa?

2.jpg

* Teoretycznie średnia bateria do laptopa powinna być przechowywana przez około 2 lata, czasami ta liczba dochodzi do 3. Następnie należy wymienić baterię. Ale w praktyce zdarza się, że bateria musi być częściej wymieniana.

* Laptopy Apple mają baterie litowo-polimerowe (Li-Pol), które teoretycznie mogą utrzymać się na dobrym poziomie do 5 lat, ponieważ są one obliczane dla 1000 cykli ładowania / rozładowania. Ale w praktyce liczba ta z reguły jest mniejsza.

3.jpg

* Najczęściej baterie ulegają awarii przed ich uruchomieniem z powodu niewłaściwej obsługi.

Jak zwiększyć żywotność baterii laptopa

Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących obsługi baterii laptopa:

1. Pracuj na laptopie z sieci (podczas wyjmowania baterii), ale nie zapomnij czasami pracować z akumulatora.

4.jpg

Kiedy jesteś w domu i korzystasz z laptopa zamiast komputera stacjonarnego, a często go nie zabierasz, warto korzystać z sieci, konieczne jest wyjęcie baterii.

Jeśli musisz wziąć ze sobą laptopa, włóż ponownie baterię. Ale warto zauważyć, że bateria składa się z aktywnych chemikaliów, co oznacza, bateria nie musi być trzymana przez długi czas "bez pracy" w przeciwnym razie się zestarzeje, a okres przydatności do spożycia zostanie skrócony.

Czytaj także: Przydatne wskazówki: jak zwiększyć żywotność laptopa

5.jpg

Chociaż bateria nie działa, to się starzeje. Powinien on być w pełni naładowany i rozładowany co najmniej raz na 5 dni.

* Musisz również wiedzieć, że nie można wyjąć i włożyć baterii, gdy laptop jest włączony. Przed takim działaniem musi być zawsze wyłączone.

Jak prawidłowo naładować baterię laptopa

2. Aby utrzymać baterię dłużej, nie ładuj jej przez ponad 80 procent i nie pozwól, aby ładunek spadł poniżej 20 procent.

* Gdy siedzisz na laptopie i podłączasz go do sieci, gdy bateria jest włożona, upewnij się, że wskaźnik ładowania nie wzrósł powyżej 80%. Po osiągnięciu tego poziomu wyłącz laptopa, wyjmij baterię i ponownie włącz komputer.

6.jpg

* Jeśli zdecydujesz się zabrać laptopa ze sobą, odłącz go i włóż baterię.

* Gdy laptop jest zasilany z akumulatora, a wskaźnik naładowania mieści się w zakresie od 10% do 20%, wyłącz laptopa i Nie używaj go, dopóki gniazdko nie będzie blisko.

Wiele jest wielu, ale jeśli chcesz, żeby bateria dłużej działała, to warto posłuchać.

Jeśli bateria była całkowicie rozładowana, laptop wyłączył się i nie włączałeś go na kilka dni bateria może utracić zdolność ładowania, i będziesz musiał go wymienić.

Zalecenia dla laptopów Apple (MacBook)

Te baterie lubią pracować.

7.jpg

Istnieje kilka funkcji związanych z notebookami MacBook. Nie powinny pozostawać bez pracy przez długi czas. Jeśli nie włączysz laptopa przez kilka dni, pojemność akumulatora może znacznie spaść.

Ale jeśli włączysz laptopa i uruchomisz baterię, wkrótce wszystko się poprawi. Takie laptopy musisz w pełni naładować i rozładować co najmniej 3 razy w tygodniu. W przeciwnym razie pojemność baterii spadnie, a bateria będzie trudniejsza do odzyskania.

* Ważne: Przynajmniej raz w miesiącu warto skalibrować baterię. Ten proces jest rodzajem ustawienia baterii i on szczegóły opisane na oficjalnej stronie internetowej firmy Apple.

3. Umieść notebook na płaskiej, twardej powierzchni i nie blokuj otworów, aby umożliwić ucieczkę ciepła.

8.jpg 8-1.jpg

Temperatura jest największym wrogiem baterii. Zarówno wysoka jak i niska temperatura poważnie zakłóca działanie baterii i zmniejsza jej wydajność.

Czytaj także: Obalanie mitów na temat baterii urządzeń mobilnych

Co zrobić, jeśli laptop się nagrzewa?

Nie trzymaj dołączonego laptopa na sofie, kocu ani innej miękkiej powierzchni, ponieważ:

* Taka powierzchnia pogarsza odprowadzanie ciepła ze specjalnych bocznych prześwitów, a notebook bardziej się nagrzewa, co źle wpływa na akumulator.

* Brak wolnej przestrzeni u dołu laptopa. Kiedy kładziemy go na stole, nogi laptopa tworzą niewielką lukę, z którą laptop jest chłodzony. Kiedy jest na kanapie lub poduszce, komputer jest gorący - Jego dno można podgrzać do 50 stopni, ale w środku jeszcze więcej.

9.jpg

Wewnątrz laptopa jest bardzo mała przestrzeń, wszystkie szczegóły są prawie jak szprot w puszce. Z tego powodu wszystko szybko się nagrzewa, zwłaszcza procesor i karta graficzna.

Pomimo tego, że każdy laptop ma własny system chłodzenia, przynajmniej odbiera ciepło, ale jest w stanie ogrzać całe ciało laptopa.

Wszystko to ma zły wpływ na akumulator, który jest już nagrzany, i jeśli gra na laptopa, tj. ma więcej produktywnych części, wtedy jego temperatura zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jest jeszcze wyższa.

4. Nie trzymaj laptopa na słońcu, w bezpośrednim świetle słonecznym.

10.jpg

Z tego będzie laptop stać się jeszcze cieplejszym, co jest szkodliwe dla jego baterii.

Wewnątrz jego elementy są podgrzewane, a poza słońcem ogrzewa, co prowadzi do ogrzewania jednej obudowy do temperatury 60 stopni i więcej. Jest to nie tylko szkodliwe dla baterii, ale także dla wewnętrznych komponentów (karta wideo, procesor, dysk twardy).

Możesz użyć specjalna podkładka chłodząca do laptopa. Ale jeśli jest to stojak, który podłącza się do portu USB, to lepiej go nie używać, ponieważ pobiera on po prostu niezbędną energię z baterii laptopa.

5. Zimą staraj się nie zamykać laptopa na świeżym powietrzu (nawet jeśli używasz etui lub torby).

11.jpg

Bateria nie lubi silnego chłodu. Jeśli na ulicy jest temperatura ujemna, to w przypadku baterii laptopa wystarczy zaledwie 15 minut, aby ostygł do temperatury powietrza.

Zimno jest szkodliwe dla wszystkich części laptopa, zaczynając od ekranu i kończąc na dysku twardym, który może się zepsuć przed silnym mrozem, a nie będziesz mógł wyjść bez specjalisty od niego potrzebne pliki.

Akumulator w niskiej temperaturze szybko traci swoją pojemność, a także może całkowicie przestać przejmować kontrolę.

Na mrozie lepiej nie trzymać laptopa w bagażniku samochodu, tam temperatura jest znacznie niższa niż w kabinie.

6. Lepiej jest wyłączyć laptopa i nie używać trybu gotowości (Stand By).

12.jpg

Wiele osób woli po prostu zamknąć laptopa, nie wyłączając go, tj. laptop wchodzi gotowość. Ale warto to robić tylko wtedy, gdy nie będziesz siedzieć na laptopie przez około dwie godziny. Na noc, więc nie rób tego.

Co to jest tryb gotowości:

13.jpg

Warto to zauważyć Został utworzony tryb gotowości do zatrzymania laptopa na kilka godzin, Ale nie może być używany jako alternatywa do wyłączenia.

Gdy tryb gotowości jest włączony, laptop wyłącza ekran, dysk twardy i karty, a praca pozostaje RAM i procesor, a także, aby wyjść z tego trybu, klawiatury i touchpada.

W skrócie: Laptop nadal pracuje w trybie czuwania, wszystkie jego elementy są zasilane, w tym bateria. Ponadto komputer emituje ciepło.

* Jeśli nadal nie chcesz czekać, aż komputer uruchomi się od początku, Zamiast trybu gotowości użyj hibernacji (hibernacji).

Co to jest tryb uśpienia:

14.jpg

W tym trybie notebook zapisuje na dysku twardym wszystkie dane z pamięci RAM, to powinno być całkowicie rozłączone.

Po włączeniu laptopa dane RAM są przesyłane z powrotem - z dysku twardego do pamięci RAM, a komputer szybko uruchamia się tak jak ją opuściłeś, ze wszystkimi otwartymi oknami i programami.

* Podczas korzystania z trybu uśpienia ważne jest, aby ponownie uruchomić komputer przenośny przynajmniej raz na 3 dni. W ten sposób jego system nie będzie wypełniony wieloma niepotrzebnymi danymi, a komputer będzie działał bez awarii i hamulców.

7. Nie zapomnij odłączyć laptopa od zasilania, gdy nie działa.

15.jpg

Teoretycznie, gdy bateria jest w pełni naładowana, tryb ładowania powinien być wyłączony, ale w rzeczywistości tak się nie dzieje, i bateria nadal się ładuje, ale już w "trybie kompensacyjnym".

Kontynuując ładowanie po 100%, bateria zużywa się szybko. Aby tego uniknąć, odłącz notebook od zasilania.

Gdzie kupić baterię do laptopa

16.jpg

Jeśli czas wymienić baterię w laptopie, to lepiej skontaktować się ze sklepem, w którym kupiłeś laptopa.

Możesz również dowiedzieć się, gdzie kupić baterię do laptopa na oficjalnej stronie producenta. Wszyscy producenci laptopów wysyłają informacje o tym, gdzie kupić odpowiednią baterię.

Ссылка на основную публикацию
2019