Top 10+ najbardziej niezwykłych świąt na świecie | jocelynkelley.com

Top 10+ najbardziej niezwykłych świąt na świecie

Top 10+ самых необычных праздников в мире

Boże Narodzenie, Wielkanoc, Nowy Rok, Halloween - te wakacje są znane wszystkim na całym świecie. Ale są też inne święta, które, delikatnie mówiąc, są nieco niezwykłe.

Każdy naród ma swoje kolorowe, ciekawe i niezwykłe wakacje. Wynaleziono je w różnych krajach świata, aby urozmaicić życie ludzi, wypełnić je jaskrawymi kolorami. Takie święta pozwalają nie zapomnieć o narodowych tradycjach.

Poniżej znajduje się krótki przegląd najbardziej niezwykłych świąt, które są również powszechnie obchodzone, choć nie na całym świecie.


Niezwykłe wakacje

1. Noc rzodkiewki (Meksyk)

01.jpg

Święto odbywa się corocznie 23 grudnia w mieście Oaxaca. Miasto słynie z mistrzów rzeźbienia w drewnie. W 1889 roku rolnicy postanowili spróbować wyciąć figurki z rzodkiewki, aby przyciągnąć kupujących. I zadziałało. Festiwal trwa kilka godzin, ale przyciąga dużą liczbę widzów i uczestników. Mistrzowie wycinali z rzodkiewki wszelkiego rodzaju postacie ludzi, zwierząt, budynków.

Głównym tematem festiwalu są motywy świąteczne. Niektóre rzeźby ważą do 3 kilogramów i osiągają długość 50 cm W programie festiwalu odbywa się kilka konkursów, podczas których wybiera się najgrubszą, najdłuższą, najdłuższą i najbardziej okrągłą rzodkiew. Festiwalowi towarzyszy wesoła muzyka, tańcząca i sprzedająca pyszne słodkości.

2. Dzień Hangul (proklamacja alfabetu koreańskiego)

02.jpg

9 października w Korei Południowej oznacza dzień proklamacji alfabetu koreańskiego. Warto wyjaśnić, że w tym dniu obchodzone jest tworzenie i proklamowanie języka koreańskiego przez króla Sejonga Wielkiego (Hangul). W 1446 r., W dziewiątym miesiącu kalendarza księżycowego, król ogłosił dokument przedstawiający nowy alfabet.

Do XX wieku język ten był używany w ograniczonym zakresie. Ale w drugiej połowie ubiegłego wieku Hangul stał się głównym systemem pisma w Korei. W 1991 r. Święto straciło status święta państwowego, ale pozostało narodowe.

3. Dzień kulawej kaczki (USA)

03.jpg

6 lutego Amerykanie świętują dzień o kulawej kaczce. "Kulawa kaczka" to nieformalny przydomek dla prezydentów i polityków, którzy przegrali kolejne wybory, ale zostali zmuszeni do pozostania na stanowisku do końca kadencji. W amerykańskim politycznym żargonie fraza pojawiła się w połowie XIX wieku.

Kulawe kaczki są czasami nazywane nauczycielami w instytucjach edukacyjnych lub menedżerami i menedżerami firm, którzy muszą szybko rzucić palenie, ale pracując nad ostatnimi dniami w swoich miejscach pracy.

4. Festiwal Cheng Chau Bung (Gogkong)

04.jpg

Święto bułeczek odbywa się 8 dnia czwartego miesiąca księżycowego w chińskim kalendarzu. Jest to jeden z najbardziej żywych tradycyjnych chińskich świąt. Święto zaczęło obchodzić około sto lat temu, kiedy epidemia dżumy uderzyła na wyspę. Aby uspokoić duchy, miejscowa ludność zaaranżowała ołtarz z ofiarami, zanim bóg Pak Taya i dżuma wycofały się. Od tego czasu i do dnia dzisiejszego mieszkańcy wyspy organizują parady i festiwale.

Urlop zaczyna się, gdy przed kościołem zbudowane są trzy 18-metrowe wieże, które są całkowicie pokryte bułeczkami i ciastami. Ludzie muszą zbierać jak najwięcej bułeczek, ponieważ więcej pieczenia ludzie zbierają z wież, tym więcej szczęścia będzie w przyszłym roku.

Czytaj także: 20 najbardziej nietypowych portali randkowych

5. Dzień Lammasa

05.jpg

Dzień Lammasa, obchodzony w krajach anglojęzycznych na półkuli północnej 1 sierpnia, ma wiele imion, ale najczęstszym jest Lugnasad, co tłumaczy się jako "zgromadzenie Lugi" lub "wesele Ługi". Łąka jest jednym z bogów celtyckiego panteonu, patrona rolnictwa i rzemiosła.

Najważniejszym daniem na Lammas jest chleb we wszystkich jego odmianach, który mieszkańcy przynoszą do lokalnego kościoła. Owoce i orzechy są również umieszczane na świątecznym stole. W tym dniu odbywa się kilka rytuałów, a następnie mieszkańcy wolą kontynuować celebrację w przyrodzie, jeśli pozwala na to pogoda.

6. Dzień piwa (Islandia)

06.jpg

Jeśli jesteś miłośnikiem piwa, musisz odwiedzić festiwal piwa 1 marca na Islandii. W tym dniu obchodzone jest przyjęcie ustawy o silnym piwie, która obowiązuje od 1989 roku. Ustawa ta zniosła prawo suche, które obowiązywało przez 75 lat.

Najważniejszą rzeczą w tym dniu jest pić tyle piwa, ile chcesz. W tym dniu większość urzędów, instytucji i banków pracuje mniej, ale nie dotyczy to zakładów związanych z piciem.

7. Setsabun, dzień rzucania fasoli (Japonia)

07.jpg

Setabun lub Bean Spreading Day obchodzony jest pierwszego dnia wiosny, zgodnie z japońskim kalendarzem, przypada na 3 do 4 lutego. W tym dniu ludzie rzucają fasolę (mam-maki rite) w domach, na ulicach iw świątyniach, aby odepchnąć złe duchy i zaprosić szczęście do domu.

Według starożytnej legendy pewnego dnia epidemia pochłonęła wiele żyć, a złe duchy były tego winne. Mogli jechać tylko paloną fasolą. Stąd zrodził się rytuał mam-maki dla wyrzucenia złych duchów i zachowania dobrobytu.

Święta narodów świata

8. Loteria Nena Ice (Alaska)

08.jpg

Loteria rozgrywa się w wiosce Nenana. Ta tradycja pojawiła się w 1917 roku. W tym roku zima trwała wyjątkowo długo, a grupa inżynierów kolejowych zaczęła stawiać zakłady na czas, kiedy lód na rzece Tanana zaczyna pękać. W następnym roku wsparło ich jeszcze więcej osób i stało się to tradycją.

Uczestnicy loterii muszą odgadnąć dzień i dokładny czas łamania lodu na rzece. Na lodzie ustawiono duży statyw, przywiązany do specjalnego zegara na brzegu. Kiedy lód zaczyna się topić i pękać, statyw wpada do wody, zatrzymując w ten sposób mechanizm zegarowy. Zwycięzca zostaje ogłoszony. Największy zysk wyniósł 303 895 dolarów.

Czytaj także: 11 podziemnych cudów świata, które zdecydowanie warto odwiedzić

9. Dzień Nyepi (dzień ciszy)

09.jpg

Niepi lub dzień ciszy na Bali jest odpowiednikiem nowego roku, ale obchodzony jest każdej wiosny w noc nowego księżyca. Tak więc data obchodów zmienia się co roku. Nyepi - jedno z najważniejszych świąt w kulturze wyspy, poprzedzone jest kilkoma ceremoniami rytualnymi, podczas których biorą udział praktycznie wszyscy mieszkańcy wyspy. Po ceremoniach. Następnego dnia o 6 rano cała wyspa pogrążona jest w ciszy i spokoju. Chodzi o to, aby demony uwierzyły, że wyspa jest pusta.

Nic nie działa na wyspie, z wyjątkiem karetki pogotowia. W tym dniu policja patroluje miasto, aby upewnić się, że wszyscy obywatele spotkają się w nowym roku bez światła, telewizji, radia i hałaśliwych świąt, zastanawiając się, co czeka ich w przyszłym roku i jakie cele postawią sobie sami. Zasady Nyepi powinny być podporządkowane gościom wyspy. Następny dzień rozpoczyna zabawny karnawał.

10. Pomidor

10.jpg

W ostatnim tygodniu sierpnia w mieście Bunyol we wschodniej Hiszpanii odbywa się coroczny festiwal poświęcony pomidorom poświęconym mijającemu lato. To hiszpańskie święto odbywa się z fajerwerkami, muzyką, tańcami i darmowymi posiłkami. Charakterystyczną cechą wakacji, przyciągającą tłumy turystów - jest pomidorowa bitwa Tomato (La Tomatina).

Historia wakacji zaczyna się w 1945 roku, gdy grupa przyjaciół zorganizowała pojedynek na pomidorach na placu. Pomimo prób władz, aby zakazać festiwalu, festiwal staje się coraz bardziej popularny. I chociaż sama bitwa trwa około 1,5 godziny, spożycie pomidorów osiąga 100 ton.

11. Święto kolorów (Holi).

11.jpg

Jednym z najbardziej znanych świąt w Indiach jest Holi Color Festival. Oznacza nadejście wiosny w hinduizmie i przypada na koniec lutego - początek marca. Festiwal poświęcony jest Holicke, legendarnej siostrze mitycznego Króla Hiranyakaśipu, który odmówił zabicia małego księcia Prahlada, który wierzył w Wisznu, na polecenie swojego brata, i zginął w ogniu, ratując dziecko.

Pierwszego dnia festiwalu, w godzinach wieczornych, na cześć Holiki, hodowane są ogniska, symbolizujące jego pieczenie. Drugi dzień (Dhalundi) festiwalu poświęcony jest kolorom: uczestnicy festiwalu biorą prysznic i każdy z farbującymi pudrami i podlewa je. Ta tradycja wywodzi się z legend o miłości do Kryszny i Radhy, której twarz jest młodym bogiem pokrytym proszkiem, będąc dzieckiem. Ze szczególnym zakresem, Holi jest obchodzony w indyjskich wioskach wokół Mathury - w miejscu narodzin Kryszny.

12. Wyścig serów Cooperschild

12.jpg

Odbywa się w ostatni poniedziałek maja w mieście Gloucester w Anglii. Uczestnicy zawodów wspinają się na wzgórze i po sygnale pędzą za toczącą się głową sera. Kto pierwszy przekroczy linię mety i złapie ser, otrzymuje go jako nagrodę. Pomimo bardzo wysokiego poziomu urazów, święto przyciąga ogromną liczbę osób, które chcą uczestniczyć i turystów.

Pochodzenie święta jest nieznane, ale tradycja jego gospodarstwa trwa około 200 lat i co roku staje się coraz bardziej popularna.

13. Małpi bankiet

13.jpg

Bankiet z małpami jest jednym z najbardziej niezwykłych świąt w Tajlandii. Raz w roku, począwszy od 1989 roku, Thais organizuje ucztę dla 600 gości z gatunku naczelnych, chociaż przybywa więcej odwiedzających. Na ogromnym 7-metrowym stole pokrytym czerwonym obrusem można znaleźć wszystko, czego pragnie dusza małpy: wszelkiego rodzaju owoce tropikalne, warzywa i ryż, tylko 2 tony. Można tam znaleźć napoje gazowane i słodycze. W ten sposób mieszkańcy miasta Lopburi dziękują makakom za ich zwycięstwa w minionych wojnach. Według legendy, bóg Rama obdarzył te ziemie swoim najlepszym przyjacielem - małpim królem Hanumanem. To małpy pomogły królowi uratować żonę Ramy - Sitę i pokonać jej wrogów.

Urlop zaczyna się w ostatnią niedzielę listopada na ruinach starożytnej świątyni. Gubernator wygłosi mowę przed naczelnymi. Tam jest ich dużo. Następnie rozdają prawdziwe zaproszenia związane z orzechami nerkowca. Pierwszy pojawia się kilka odważnych mężczyzn, a następnie wszystkie inne członków paczki. Tłumy turystów i okolicznych mieszkańców próbują wystrzelić to święto w kamerę. Dobrze karmione i zabawne małpy pozwalają sobie nawet poklepać.

14.jpg

Setki świąt corocznie obchodzone są na całym świecie, z zachowaniem starożytnych tradycji i różniących się oryginalnością. Czasy z krwawymi ofiarami zapadły w zapomnienie. Zostały one zastąpione przez nieszkodliwe ofiary bogom i bożkom w formie owoców, tańców i pieśni. Wiele z nich wydaje się dziwnych, ale wszystkie są warte odwiedzenia i podjęcia osobistej opinii.

Ссылка на основную публикацию
2019