Dziwne diety przeszłości. Część 1 | jocelynkelley.com

Dziwne diety przeszłości. Część 1

Dziwne диеты прошлого. Часть 1.W czasach starożytnych, kiedy jedzenie było proste i zdrowe, ludzkość nie znała problemu nadwagi, a wręcz przeciwnie, karmienie rodziny było często problematyczne. Nasi starożytni przodkowie podjęli ogromny wysiłek, by zdobyć żywność i zjedli tylko po to, by zdobyć energię. Nadmierna waga po prostu nie ma miejsca. Słowo "dieta" oznaczało wówczas "sposób życia", a potrzeba specjalnego odżywiania pojawiła się tylko w przypadku chorób. Wraz ze wzrostem dobrobytu społecznego stopniowej poprawie żywienia, żywności stały się dostępne i ludzie byli w stanie poddać się: były nowe produkty zagraniczne i wyrafinowane sposoby gotowania, pobudza apetyt, ale prowadzi do obniżenia właściwości użytkowych produktów. Wszystko to doprowadziło do tego, że w XIX wieku ludzkość po raz pierwszy napotkała problem nadwagi, chociaż w tym czasie był to przywilej szlachecki. Początek i środek XIX wieku można uznać za czas pojawiania się diet w nowoczesnym znaczeniu tego słowa. Od tego czasu ludzkość wymyśliła wiele sposobów jedzenia, z których wiele może wywołać jedynie uśmiech dietetyka. Niemniej wiedza o dietach z przeszłości pomoże nie popaść w przynętę współczesnych oszustów.

Alkoholik диетаDieta alkoholowa

Dieta pierwszego autora pochodzi z 1087 roku. Jej wynalazcą był William the Conqueror, King of England. Stwierdziwszy, że żaden koń nie wytrzyma jego ciężaru, całkowicie odmówił jedzenia, zastępując go winem i piwem. O ile taka dieta okazała się skuteczna, nie jest znana, ponieważ wkrótce jej wynalazca zmarł, po upadku z konia.

Dieta octowa

Pierwsza udokumentowana próbka dość konsekwentnej diety znajduje się w biografii Lorda George'a Gordona Byrona. Będąc dość dobrze odżywionym, starał się schudnąć i osiągnąć "szlachetną bladość". W tym celu, aby zrekompensować wrodzoną kulawość, uprawiał sport i odmawiał mięsa, co tylko dodawało mu rumieńca. Następnie Lord Byron zaczął pić ocet przed jedzeniem, a nawet moczyć w nim jedzenie. Jego głównym posiłkiem był ryż i woda pitna z octem. Tajemnicza redukcja blasku i wagi Byron osiągnęła, ale żyła po tym długo. W wieku 36 lat zmarł po długiej gorączce, a autopsja wykazała, że ​​jego narządy wewnętrzne były mocno zużyte.

Acetic диетаCo spowodowało, że Byron uciekł się do octu? Prawdopodobnie znał prace Hipokratesa, który pisał o zaletach octu w leczeniu stawów i problemów trawiennych. Do odchudzania używano octu ze względu na jego właściwości rozkładania tłuszczu. Dieta octem Byrona zyskała nowe życie w Ameryce w latach siedemdziesiątych. Jej zwolennicy wypili kilka łyżek octu jabłkowego przed jedzeniem, aby stłumić apetyt. Były nawet tabletki octowe dla tych, którzy nie mogli znieść smaku octu. Ocet jabłkowy jest bardzo przydatna - zawiera śladowe ilości minerałów i witamin, pobudza trawienie, a nawet zapobiegają tworzeniu się złogów cholesterolu, ale przy użyciu octowy dietę, aby pozbyć się nadwagi, kładziemy ciało zwiększonego niebezpieczeństwa: użyteczne właściwości ma tylko naturalny ocet jabłkowy cydr, który jest łatwo pomylić z kwasem octowym istota. Aby osiągnąć wyniki, dieta octu zapewnia zrównoważoną dietę i ćwiczenia. Jeśli chodzi o tłumienie apetytu, ten sam efekt ma szklankę czystej wody, pijaną przed jedzeniem, dzięki czemu właściwości octu są znacznie przesadzone.

Religijni диетаDieta religijna

W 1830 roku amerykański kaznodzieja Presbyterian, Sylvester Graham opracował rodzaj diety celu przede wszystkim wyeliminowanie grzechy obżarstwa i rozpusty, a strata dodatkowych kilogramów został dostarczony jako bonus. Graham diety wykluczyć mięsnych oraz innych produktów zwierzęcych, jak alkohol, kawa, herbata, sól i inne przyprawy, ponieważ powodują apetyt i innych cielesnych pragnienia. Głównym pokarmem chrześcijańskiego kaznodziei Uważa chleb pełnoziarnisty, a nawet opracował recepturę świeżego pieczywa chrupkiego, które wciąż noszą jego imię - Graham. Graham, jeden z pierwszych wypowiedział się przeciwko zwykłym dodając związki praktyki chleb chloru do bielenia mąki, który wzbudził gniew korporacji produkcji chleba i ciast.

Interesujące jest to, że prace kaznodziei stanowiły podstawę tradycyjnego amerykańskiego śniadania - słodkich płatków instant. Małżonkowie Kellogg zwolennicy Graham, starając się stłumić pragnienia ciała opracowali recepturę owsianki frezowane pszenicy, kukurydzy i żołędzi. Naturalnie, to danie nie jest popyt, ale wkrótce John Kellogg sen otwarty sposób wytwarzania płatków przez macerację i spłaszczenie ziarna. Po wielu eksperymentach był w stanie przygotować cienkie chrupiące płatki pszenicy i kukurydzy, ale jak to zwykle bywa w Stanach Zjednoczonych, dążenie do zysku zniszczył ideę: brat Jan Kellogga, odległy od walki z ludzkich namiętności, zaczął dodawać zbóż cukru, więc są one lepiej sprzedany. W pierwszym roku sprzedano ogromną ilość słodkiego zboża, a bracia stali się wrogami do końca życia.

Dieta Fletcher

Pod koniec XIX i na początku XX wieku głód zniknął w Ameryce i Europie, kompletność przestała być postrzegana jako oznaka zamożności, a moda pojawiła się dla smukłości. Role się zmieniły: bogaci ludzie stali się teraz szczupli, a biedni - kompletni. Wśród bogatych znajduje się "teoria długiego żucia" opracowana przez brytyjskiego polityka Williama Gladstone'a i doktora Fletchera. Metoda Fletchera zapewniała przeżuwanie każdego kawałka jedzenia co najmniej 32 razy i mieszanie wszystkich napływających płynów ze śliną dla lepszej asymilacji. Do tej metody odwołał się Rockefeller i kadeci akademii wojskowych. Nawiasem mówiąc, sam Fletcher stał się także milionerem ze względu na wysoką sprzedaż swoich książek.

Dziwne diety przeszłości. Część 1Dieta "chemiczna"

W tym samym czasie, pod koniec XIX wieku, wymyślono substytut cukru, sacharynę, który pozwolił nie tylko na wyprodukowanie tanich słodyczy, ale także na użycie ich bez lęku dla postaci. Wygląd sacharyny można uznać za początek przemysłu odchudzającego. Wobec braku kontroli państwowej, wielu szarlatanów oferowało bogatym obywatelom "cud" oznacza schudnąć: sodę, strychninę, rtęć, arsen w pięknym opakowaniu. Jeden z biznesmenów, przebrany za środek nie ograniczający się do jedzenia, sprzedawał kapsułki z larwami tasiemca. Chaos dieta początku wieku zakończyła się dopiero wraz z wybuchem I wojny światowej.

Dieta papierosów

Zaraz po I wojnie światowej i przed Wielką Depresją w Ameryce, tak zwana dieta papierosów była w modzie. Papierosy Lucky Strike w 1925 r. Reklamowano hasłem: "Weź Lucky zamiast cukierków" ("Reach for a Lucky zamiast sweet"). Skuteczność diety papierosów została wyjaśniona przez fakt, że nikotyna hamuje apetyt. Zdaje nam się, że konsekwencje takiej diety dla zdrowia nie są potrzebne.

Dieta ЭскимосовDieta Eskimosów

Villalmur Stefanson, etnograf zajmujący się ludami Arktyki, w 1928 r. Zaproponował światu tak zwaną dietę Eskimosów (Dietę Inuitów). Po spędzeniu wielu czasu z Eskimosami i zjedzeniu ich tradycyjnego jedzenia, badacz zauważył, że ich dieta jest dobra dla białego człowieka. Chociaż Eskimosi prawie nie jedzą roślin, nie mają awitaminozy i wielu chorób, które stały się typowe dla Europejczyków. Powód tego - w dużej ilości świeżych ryb, bogatych w kwasy tłuszczowe. Ponieważ ilość tłuszczów w diecie Eskimosów jest mała, a węglowodany praktycznie nie istnieją, przeciętnie zużywa się około 1200 kalorii dziennie, co pozwala szybko pozbyć się nadwagi. Jedynym problemem jest to, że mieszkańcy nowoczesnych miast nie mają możliwości jedzenia świeżo złowionych ryb i mięsa, które nie zostały zamrożone, więc dieta Eskimosów szybko doprowadzi białego człowieka do letargu i chorób.

Banan диетаDieta bananowa

W 1934 r. Dr George Harrop opracował bardzo atrakcyjną dietę na słodycze, składającą się z bananów i śmietany (Bananas & Skim Milk Diet). W rzeczywistości była to ukryta firma bananowa reklamująca United Fruit Co, przeznaczona dla osób, które chcą schudnąć. Chociaż bananami i śmietaną nic szkodliwe dla ludzi, ale wręcz przeciwnie - łatwo przyswajalnego białka, potasu, wapnia, witamin - mówić o skuteczności takiej diety w zwalczaniu nadwagi nie jest to konieczne, nie mówiąc o etyce takiej reklamy.

Pierwsze pigułki odchudzające

W latach trzydziestych amerykańscy lekarze zauważyli utratę masy ciała u pracowników magazynów zajmujących się farbami, środkami owadobójczymi i materiałami wybuchowymi. Okazało się, że wszystkie te produkty zawierają dinitrofrole - substancję, która poprawia metabolizm, a tym samym - spalanie zapasów tłuszczu w organizmie. Po odkryciu tych właściwości dinitrofryny, armia sowiecka rozpoczęła eksperymenty nad jej użyciem, aby zwiększyć ton żołnierzy, aw Stanach Zjednoczonych substancja ta była szeroko stosowana do utraty wagi. Około 100 000 osób skorzystało z nowego narzędzia. Jego dalsze rozprzestrzenianie zapobiegało kilku przypadkom utraty wzroku i kilku zgonom związanych z przedawkowaniem.

Dieta капустного супаDieta z kapusty

W 1950 roku była bardzo popularna tzw dieta kapuśniak, znany również jako „Sacred Heart Diet”, „Military Diet”, „rosyjski chłop dieta”, a nawet „dieta General Motors». Ta dieta opiera się na fakcie, że kapusta jest jedną z najbardziej niskokalorycznych pokarmów. Według twórców, w tygodniu na tej diecie, można stracić nawet do 5 kg, jedząc tyle kapuśniak, jak chcesz, a czasem pozwala sobie jakieś mięso i warzywa. Jednak dietetycy mówią, że taka dieta prowadzi raczej do utraty płynu niż tłuszczu, a brak białka w ciągu kilku dni może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ponadto efektem ubocznym diety kapusty jest zwiększone nagromadzenie i niechęć do kapusty przez całe życie.

Grejpfruty диетаDieta grejpfrutowa

Dieta hollywoodzka lub grejpfrutowa pojawiła się w latach 30. XX w., Ale stała się popularna dopiero w latach siedemdziesiątych. Ta dieta obejmuje spożywanie grejpfruta lub soku grejpfrutowego z każdym posiłkiem i redukcję diety do 800 kalorii dziennie. Dieta grejpfrutowa obiecuje pozbyć się 4-5 kg ​​w ciągu 10 dni, co może okazać się prawdą, jednak niebezpieczeństwo tej diety jest takie, że zwiększona kwasowość jest szkodliwa dla szkliwa zębów i błony śluzowej żołądka i jelit..

Wiele z tych diet pojawiło się przed ważnymi odkryciami w dziedzinie dietetyki, więc coś wydaje się naiwne, a nawet głupie. W drugiej części artykułu dowiesz się, jakie metody walki z otyłością oferuje się współczesnej osobie, i upewnij się, że mimo postępu naukowego nie ma fundamentalnych różnic, a wszystko nowe jest zapomnianym starym.

Alisa Medvedeva

Ссылка на основную публикацию
2019