Historia wegetarianizmu i rodzaje diet wegetariańskich | jocelynkelley.com

Historia wegetarianizmu i rodzaje diet wegetariańskich

WegetarianizmTo może zaskoczyć wielu, ale nasi dalecy przodkowie żyli na pół-wegetariańskiej diecie od wielu milionów lat. Niektórzy antropolodzy stworzył stereotyp „łowcy osoba”, ale gruntowna analiza współczesnych pokoleń „zbieracko-łowieckich” pozwolił naukowcom stwierdzić, że nasi przodkowie jedli przeważnie wegetariańska dieta, ale z dodatkiem mięsa zwierząt rzadkich.

Badanie życia plemion australijskich Aborygenów i niektórych południowoafrykańskich plemion żyjących w warunkach bardzo podobnych do naszych przodków, wyraźnie pokazuje, że żywność pochodzenia zwierzęcego stanowi nie więcej niż jedną czwartą ich diety. Orzechy, nasiona, owoce i warzywa - to ich główne pożywienie.

Podobnie jak większość pomysłów, które istnieją obecnie w świecie zachodnim, wegetarianizm rozwinął się po raz pierwszy w starożytnej Grecji. Najbardziej znanymi wegetarianami w tamtych czasach byli Pitagoras i Porfir, jednak lista wegetariańskich kibiców może być kontynuowana pod takimi nazwami jak Diogenes, Platon, Plutarch. Starożytni Grecy skłaniają się ku wegetarianizmowi z różnych powodów. Na przykład Pitagoras i jego zwolennicy wierzyli, że zwierzęta mają duszę na równi z człowiekiem, a po śmierci dusza zwierzęcia może odrodzić się w człowieku i odwrotnie. Pogląd ten bezpośrednio nawiązuje do pojęcia reinkarnacji przyjętego w hinduizmie, gdzie większość wyznawców religii i wielu zwykłych ludzi również przestrzega wegetarianizmu.

Historia вегетарианстваPlaton w swojej "Republice" określa wegetarianizm jako najbardziej odpowiednią dietę dla idealnego społeczeństwa. Według Platona, preferowana jest żywność roślinna, ponieważ jest to żywność najbardziej sprzyjająca zdrowiu ludzkiemu, a także dlatego, że wymaga mniej ziemi do jej produkcji niż do produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego.

Rzymianie, którzy przyjęli większość swoich pomysłów od Greków, w tym pożyczone i wegetarianizm. Najbardziej znanymi wegetarianami starożytnego Rzymu są Owidiusz i Seneca.

Upadek Cesarstwa Rzymskiego i rozprzestrzenienie się chrześcijaństwa w Europie doprowadziły do ​​"ciemnych wieków", w tym wegetarianizmu. W średniowieczu tacy chrześcijańscy myśliciele, jak na przykład św. Augustyna, intelektualnie usprawiedliwione zabijanie, jedzenie i, ogólnie, wykorzystywanie zwierząt przez ludzi. Twierdzili, że tylko osoba ma duszę i wolną wolę, podczas gdy zwierzęta są stworzone wyłącznie do użytku przez ich osobę dla ich potrzeb. Ten pogląd jest nadal najbardziej powszechny we współczesnym świecie.

Rodzaje вегетарианских диетJednak tradycje wegetarianizmu nadal żyły w średniowiecznym świecie. Wielu mnichów unikało jedzenia mięsa, aby tłumić "zwierzęce" namiętności swojego ciała. Benedyktyni, cystersi i inne zakony monastyczne średniowiecznej Europy uprawiali wegetarianizm w niektórych okresach swojej historii.

W XV wieku Europa odkryła starożytną filozofię, sztukę i naukę. Jednak Europejczycy nie byli już w stanie ponownie otworzyć wegetarianizmu. Leonardo da Vinci, będąc marzycielem, wyprzedzał swój czas, trzymając się solidnego wegetarianizmu. Pisał w swoim dzienniku: „Od najmłodszych lat byłem oburzony jeść mięso, i wierzę, że wkrótce nadejdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja, będzie odnosić się do zabijania zwierząt w taki sam sposób, jak to jest obecnie związany z morderstwem ludzi”.

Prawdziwe ożywienie wegetarianizmu można przypisać XVIII - XIX wiekowi. W tym czasie teoria ewolucji Darwina zniszczyła pogląd, że zwierzęta zasadniczo różnią się od ludzi, a tym samym niweczy religijne i filozoficzne uzasadnienia zabijania i jedzenia zwierząt. Nowy pogląd był taki, że zwierzęta różnią się od ludzi jedynie poziomem inteligencji, ale nie charakterem.

Wszystko самое интересное про  вегетарианствоTakie postrzeganie zwierząt jako naszych odległych przodków prowadziło do nowych humanistycznych reform. W tym czasie pojawiły się pierwsze poważne badania nad wegetarianizmem. Potem pojawiły się pierwsze prace autora związane z tym pytaniem. Lew Tołstoj i Percy Shelley są przykładami XIX-wiecznych pisarzy, którzy między innymi nawoływali do porzucania jedzenia mięsa i zabijania zwierząt. Przez pewien czas ludzie, których teraz nazywamy wegetarianami, nazywali się zwolennikami pitagorejskiej diety. Później przyszedł termin "wegetarianizm", wywodzący się z łacińskiego słowa "vegetus" (vegetus), co oznacza silny, aktywny, energiczny.

W XX wieku ruch wegetarianski zyskiwał coraz większą popularność. Praktycznie każdy kraj ma społeczności wegetariańskie, książki i gazety zostały opublikowane, przeprowadzono badania, które pomogły lepiej zrozumieć nie tylko aspekt etyczny, ale także fizjologiczny tej kwestii, wpływ diety wegetariańskiej na kondycję fizyczną osoby.
W 1908 r. Utworzono Unię Wegetariańską, której główną funkcją było organizowanie konferencji, podczas których wegetarianie z całego świata mogli wymieniać się informacjami. Związek ten istnieje i działa do końca i do dnia dzisiejszego.

Wegetarianizm60s-70s XX wieku były okresem największego wzrostu i zarania wegetariańskiej ruchu na całym świecie. Nowa wiedza o konieczności diety, aby zachować zdrowie, hobby filozofie Wschodu, zainteresowanie poprawę jakości i długości życia ludzkiego, walka o pokój i utopijnej wiary w idealnej społeczności - wszystkie te trendy społeczne doprowadziły do ​​powstania wielu nowych sposobów na wegetarianizm.

Obecnie istnieją setki rodzajów diet wegetariańskich, które można warunkowo połączyć w kilka wspólnych grup. Oto główne:

Weganizm. Absolutny wegetarianizm. Zwolennicy tej diety nie jedzą mięsa, mleka, ryb, jajek. Oni praktykują całkowite odrzucenie produktów pochodzenia zwierzęcego. Bardzo często jest to dieta wegetariańska, która jest najbardziej narażona na oficjalną naukę i medycynę. W rzeczywistości całkowite odrzucenie produktów pochodzenia zwierzęcego często prowadzi do niedoboru witamin, obniżenia poziomu żelaza i innych cennych minerałów we krwi, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i odporności.

O mnie вегетарианствоLactovegetarianism. Ten rodzaj diety wegetariańskiej pozwala, wraz z produktami pochodzenia roślinnego, wykorzystywać mleko i produkty mleczne. Dla lakto-wegetarian to większość zwolenników wschodnich, zwłaszcza indyjskich, filozoficznych i religijnych prądów.

Ovovetarianism. Dieta, z wyłączeniem mleka, ale dopuszczająca spożycie jaj. Ten rodzaj diety wegetariańskiej opiera się głównie na względach etycznych lub na nietolerancji osobowej na produkty mleczne.

Lakto-wegetarianizm. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dieta wegetariańska, która oprócz żywności pochodzenia roślinnego, pozwala na spożycie jaj i mleka. Współczesne badania naukowe dowodzą, że jest to najbardziej odpowiednia dieta pod względem zdrowego i zrównoważonego odżywiania.

Oprócz powyższych czterech głównych grup diet wegetariańskich istnieje wiele rodzajów diet pół-wegetariańskich. Należą do nich na przykład taka dieta jak siedem wegetarianizm - dieta, która wyklucza użycie czerwonego mięsa, ale pozwala na użycie dowolnego innego rodzaju mięsa i drobiu. Również do pół-wegetariańskich rodzajów diety można przypisać flexitaryzm. Ta dieta opiera się na spożywaniu pokarmów pochodzenia roślinnego, ale pozwala na rzadkie spożycie mięsa, drobiu i ryb.

Ponadto inne rodzaje dietetycznych praktyk są ściśle związane z wegetarianizmem:

FruthorianismFruthorianism. Jest to dieta, która pozwala jeść owoce, orzechy, nasiona i inne pokarmy roślinne, ale tylko pod warunkiem, że ekstrakcja tych produktów nie wiąże się z uszkodzeniem roślin.

Su Wegetarianizm (w praktyce buddystów). Nie obejmuje wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a także cuchnących produktów roślinnych, takich jak cebula i czosnek.

Dieta makrobiotyczna. Ta dieta oparta jest na spożywaniu pokarmów z całych ziaren zbóż i roślin strączkowych. Jednak dieta makrobiotyczna nie może być uważana za w pełni wegetariańską, ponieważ pozwala na wykorzystanie ryb.
Surowe jedzenie. Ta dieta pozwala na stosowanie wszelkiego rodzaju produktów roślinnych, ale tylko wtedy, gdy nie są one poddawane obróbce cieplnej.

W każdym przypadku, niezależnie od wegetariańskie praktyka nie zdecydujesz się do przestrzegania, powinien mieć świadomość, że wegetarianizm - to jednak, dieta wiąże się z ograniczeniem stosowania niektórych rodzajów produktów, co może prowadzić do utraty lub całkowitego zaprzestania spożycia ważne zdrowie składników odżywczych, witamin i minerałów. Tak więc, zanim w pełni lub częściowo zrezygnować z konsumpcji produktów zwierzęcych, należy skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że twoje aspiracje etyczne nie będą szkodliwe dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dmitry Zhalnin

Ссылка на основную публикацию
2019